ESK 32 aydır neden toplanmadı?

ESK 32 aydır neden toplanmadı?
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, “Başkanı bulunduğunuz, ESK'nın 3 ayda bir toplanması gerekliliği ortadayken, 5 Şubat 2009 tarihinden itibaren geçen yaklaşık 32 aylık sürede ESK'y

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Ekonomik ve Sosyal Konsey'in(ESK) 32 aydır toplanmadığını belirterek, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Son yapılan zamlar sonrasında ESK'nın çok daha önemli hale geldiğini belirten Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, “ESK’yı yeniden toplamayacaksanız niçin geçen yıl TBMM gündemine konuyu getirip anayasa değişikliği sürecini başlattınız” diye sordu.

Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Önergesinde, ESK’nın amacını düzenleyen Anayasa’nın 166. maddesini hatırlatan Oran, Konseyin Kuruluşu, Çalışma Esas Ve Yöntemleri Hakkındaki Kanuna göre ise ESK’nın 3 ayda bir toplanabildiğini belirtti. Buna karşın ESK’nın son olarak 5 Şubat 2009 tarihinde toplandığını hatırlatan Oran, Başbakan Erdoğan’a şu soruları yöneltti:

“Başkanı bulunduğunuz, ESK’nın 3 ayda bir toplanması gerekliliği ortadayken, 5 Şubat 2009 tarihinden itibaren geçen yaklaşık 32 aylık sürede ESK’yı niçin yeniden toplamadınız?

Tüm dünyada halen süren büyük bir ekonomik kriz mevcut ve tüm ülkelerin ana gündem maddeleri arasında ekonomik kriz ve işsizlik bulunuyor. Türkiye’ye de yansıyan olumsuzluklar bilinmesine rağmen siz ekonominin aktörleriyle niçin bir araya gelmiyorsunuz? Esasen Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRKİŞ), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), TOBB gibi reel sektörlerin temsilcileri krizin baskısı altında ezilen on milyonlarca yurttaşımızı temsil etmektedir. Sonuç olarak ESK’yı toplamamanız on milyonlarca insanımızın dertlerinize duyarsız kaldığınız anlamına gelmiyor mu?

Yasa ile düzenlenmişken geçen yıl 12 Eylül 2010’da yapılan referandumla anayasal kurum haline getirmeniz ESK ile ilgili olarak bu durumda neyi değiştirdi? ESK’yı yeniden toplamayacaksanız niçin geçen yıl TBMM gündemine konuyu getirip anayasa değişikliği sürecini başlattınız? Bu durumda Anayasa değişikliği için harcanan zaman ve milyonlarca TL’lik kamu kaynağının en azından ESK’ya düşen kısmı boşa gitmiş olmuyor mu?”
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com