Eski AK Parti Hakkari milletvekili Zeydan:

Eski AK Parti Hakkari milletvekili Zeydan:
"Tek parti (BDP) hegemonyasının hüküm sürdüğü Hakkari'de seçmenin iradesi rehin alınmıştır. Demokratik bir yarışa, özgür bir iradeye izin verilmemektedir"

ANKARA (AA) - Eski AK Parti Hakkari milletvekili Rüstem Zeydan, Hakkari'de seçmenin iradesinin rehin alındığını, demokratik bir yarışa izin verilmediğini belirterek, "Yerel seçim arifesinde BDP'ye gönül vermiş seçmenlere kendi adaylarını belirleme şansı dahi verilmemiştir. BDP-HDP zihniyeti, doğuda başka partilerde siyaset yapmak isteyen kendisi gibi Kürtlere siyaset hakkı tanımıyor. BDP'liler kendileri şikayet ettikleri şeyi kendileri yapıyorlar. Üstelik, Kürtlere, akrabalara yapıyorlar" dedi. 

Zeydan, AA muhabirine, yerel seçim öncesinde Hakkari'deki siyasi atmosfere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  

30 Mart'taki yerel seçimi "gerçek bir milat ve önemli bir fırsat" olarak niteleyen Zeydan, "Her Hakkarili bu fırsatı iyi değerlendirmelidir. Tek parti hegemonyasının hüküm sürdüğü ilimizde seçmenin, dolayısıyla Hakkari ilimizin iradesi rehin alınmıştır, irade tutsaktır. Demokratik bir yarışa, özgür bir iradeye izin verilmemektedir" diye konuştu.

Hakkari'de tüm fikirlerin ve vatandaşların baskı altında olduğunu dile getiren Zeydan, şunları söyledi:

"Hakkari için gerek yerelde gerekse genelde tek başlarına hükmetmekte ve ili yönetmektedirler. Seçimle gelinen bütün icra makamları ellerindedir. Bu yetmezmiş gibi seçimli bütün sivil toplum kuruluşları da onların hegemonyası altındadır. Böyle olmalarına rağmen hiçbir icraatları ve hiçbir yönetim biçimleri sorgulanamamakta, eleştirilememekte ve tartışılamamaktadır. İlimizde tam bir rehin siyaseti yaşanmaktadır.

 Bu yerel seçim arifesinde BDP'ye gönül vermiş seçmenlere kendi adaylarını belirleme şansı dahi verilmemiştir. Seçmen istekleri de her kademede engellenmiştir. BDP, batı illerinde HDP üzerinden siyaset yapıyor. Ancak aynı BDP-HDP zihniyeti, doğuda başka partilerde siyaset yapmak isteyen kendisi gibi Kürtlere siyaset hakkı tanımıyor. BDP'liler kendileri şikayet ettikleri şeyi kendileri yapıyorlar. Üstelik, Kürtlere, akrabalara yapıyorlar. Başka partilerden aday olmak isteyenlere de demokratik yarış şansını tanımama adına çeşitli yollarla baskı uygulanmıştır. Örneğin Hakkari Belediye meclis üye adayının evi kundaklanmıştır. Yüksekova AK Parti Belediye meclis üye adayları baskıyla istifa ettirilmişlerdir. Halen Yüksekova ilçemizde AK Parti ilçe binası açılamamıştır.

BDP'ye gönül vermiş Hakkarili hemşehrilerime, dağdakilerin gücüyle bağdakilerin oyunu alma kurnazlığını gösteren ve bu inançla BDP'ye katılan yeni arkadaşlara çok güvenmemenizi tavsiye ederim. Bizi terk ettikleri gibi sizi de terk edeceklerinden şüpheniz olmasın. Bunlar sadece uygun zaman ve zemin ararlar. Onun için bunlar 'arayış siyasetçileri'dir."

-"Aşiret zincirini kırmalıyız"

Siyasete ömrünü adamış bir babanın evladı olarak siyasette ilkeli olmayı ve inandığı doğruları sonuna kadar savunmayı hedef seçtiğini belirten Zeydan, siyasetin sadece aile bireylerine güvenerek yapılması halinde toplumun dışlanmış sayılacağının ve siyasetin aile için yapılmış olacağının altını çizdi.  

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın BDP'ye davetiyle ilgili soruyu yanıtlarken de Zeydan, konuyla ilgili daha önce de açıklama yaptığını anımsatarak, Şerafettin Elçi'nin vefatının ardından Ankara'daki taziye sırasında Ahmet Türk'ün, Demirtaş ile ziyarette bulunarak daveti kendisine ileteceklerini söylediğini aktardı. Zeydan, "Ben de kendilerine teşekkür ederek AK Parti'de siyaset yapmaya devam ettiğimi, kendileriyle bir husumet içerisinde olmadığımı, siyaseti ilkelerime uygun olarak Hak ve halk yolunda olduğu sürece bu partide yapacağımı ifade ettim" dedi.

Zeydan, Hakkari'deki aşiret kavgalarıyla ilgili düşüncesini açıklarken de, aşiret yapılanmasının bölgenin gerçeği olduğuna dikkati çekti ve "Bu kadar küçük ve bu kadar iç içe yaşayan Hakkari ilimizde bu zinciri mutlaka kırmalıyız. Bu zinciri kırarken her türlü yargıdan uzak ve her türlü duygudan arınmış olarak bu işe içtenlikle gönül vermeliyiz. Aşiretsel anlaşmazlıklarda her birimiz kendi siyasi düşüncelerimizden, parti ve çıkar kaygılarımızdan arındırılmış olarak gayret göstermeliyiz" değerlendirmesini yaptı.  

-"AK Parti'ye siyaset şansı verme olgunluğunu gösterebilmeliyiz"

Barış süreciyle ilgili görüşlerini de dile getiren Zeydan, gayret, iyi niyet ve bir arada yaşama arzusu gösterilmesi gereken bu süreçte AK Parti ile çok iyi bir diyaloğa ve karşılıklı anlayış birliğine ihtiyaç olduğuna işaret etti. Hem Hakkari'de hem de Türkiye'de bu işbirliğini oluşturabilmenin en önemli yolunun empati olduğuna vurgu yapan Zeydan, şöyle konuştu:

"Bunun içindir ki hükümetten gerek içerik gerekse süre bakımından isteklerimizi sıralarken bunların iktidar için bazen hiç de kolay olmadığını hesaba katabilmeliyiz. Bunlar bir süreci gerektiren, sabır ve sebatla, birbirini anlayarak ve birbirine destek olarak bir gönüldaşlık içtenliğiyle götürülebilecek konulardır. AK Parti iktidarı bölge için bir adım attığında gerek Meclis gerek meclis dışı muhalefetin tepkilerini de düşünerek zamana yayma şansını da yanlış yorumlamamalıyız. Örneğin Hakkari ilimizde bir yerel seçim sürecini geçiriyoruz. Hakkarililer olarak  Hakkari'de AK Parti'ye siyaset yapabilme şansını verme olgunluğunu gösterebilmeliyiz."

Eski AK Parti Hakkari milletvekili Rüstem Zeydan, AK Parti'nin Hakkari adaylarının şansını değerlendirirken de, il belediye başkan adayı Osman Kızılban'ın "makam ve mevki ihtirası olmayan, dürüst, çalışkan ve güvenilir bir kişi" olduğunu, kente adil, güvenilir ve ihtiyaçları karşılayacak hizmetler sunabileceğini söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com