Eski Almanya Cumhurbaşkanı Wulff, AA'ya konuştu:

Eski Almanya Cumhurbaşkanı Wulff, AAya konuştu:
''Yaptığım kısa görev süresi içinde Almanya’da yaşayan çok sayıda göçmen

BERLIN (AA) – Eski Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff,  20 aylık görev süresi içinde Almanya’da yaşayan göçmen kökenlilere cesaret verdiğine inandığını belirterek, "Onlar da bunu çok duygusal karşıladıklarını bana gösterdiler'' dedi

Cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemde Almanya'daki Türklerin ve Müslümanların sevgisini kazanan Wulff, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göçmen kökenlilere Almanya'ya ait olduklarının ve bu ülkede istendiklerinin ifade edilmesinin çok yararlı olduğunu söyledi.

 ''Yaptığım kısa görev süresi içinde Almanya'da yaşayan çok sayıda göçmen kökenli insana cesaret verdiğime inanıyorum ve onlar da bunu  çok duygusal karşıladığını  bana gösterdiler'' diyen Wulff, yaklaşık 20 aylık görev süresi içinde önemli mesajlar vermiş olmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade etti.

Almanya Türk Toplumu (TGD) tarafından kendisine verilen onur ödülü ile ilgili olarak da Wulff, bu ödülün insanların bir arada yaşamasının ne kadar keyifli olduğunun gösterilmesi, her bireye saygı duyulması ve değer verilmesi konulardaki talepler için çaba sarf etmenin sürdürülmesi yönünde sorumluluk yüklediğini ifade etti.

İnsanın kendisi için istediğini karşısındaki için de uygulamaya koyması gerektiğini belirten Wulff, ''Bu aslında çok kolay ancak anlaşılan olağan değil'' dedi.

Eski Cumhurbaşkanı Wulff, yeniden siyasete dönüp dönmeyeceği yönündeki soruya karşılık, ''Siyaset dönmeyeceğim. Ben eski cumhurbaşkanı olma işlevini yerine getirmek istiyorum. Ben fahri görevleri yapacağım. Konuşmalar da yapacağım, fikirlerimi dile getireceğim'' cevabını verdi.

- ''İslam Almanya'ya aittir''

Özellikle göçmenler ve entegrasyon konusundaki politikalarıyla öne çıkan Wulff,  Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanlığı yaptığı 2010 yılında, eyalet düzeyinde ilk Türk kökenli bakan olan Aygül Özkan'ın Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler, Kadın, Aile, Sağlık ve Uyum Bakanı olmasını sağlamıştı.

Wullf'un 2010 yılında Almanya'nın birleşmesi töreninde yaptığı bir konuşmada, ''İslam Almanya’ya aittir'' ifadesini kullanması Müslümanlar tarafından memnuniyetle karşılanırken, bazı kesimlerin tepkisini çekmişti.

TGD'nin hafta sonu düzenlediği 10. Genel Kurulu'nda Wulff'a göçmenler için yaptığı katkılarından dolayı onur ödülü verilmişti.

- Wulff, 719,40 avro için yargılandı

Almanya'da 2010 yılının haziran ayında Horst Köhler’in yerine Cumhurbaşkanlığına seçilen Wulff, Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanlığı yaptığı dönemde bir iş adamının eşinden aldığı düşük faizli kredi ve iş adamlarının villasında yaptığı tatillerinin ortaya çıkmasından sonra 2012'de istifa etmek zorunda kalmıştı.

Öte yandan, Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanlığı yaptığı 2008 yılında katıldığı bir festivalde 719,40 avroluk konaklama ve yemek masraflarının bir yapımcı tarafından ödenmesi nedeniyle ''çıkar sağlama'' suçlamasıyla hakkında dava açılan Wulff, 27 Şubat'ta son duruşması yapılan davada beraat etmişti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com