Eski Almanya Cumhurbaşkanı Wulff'un beraat etmesi

Eski Almanya Cumhurbaşkanı Wulffun beraat etmesi
Christian Wulff:

HANNOVER (AA) – Eski Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, 2008'de katıldığı bir festivalde 719,40 avroluk konaklama ve yemek masrafının bir yapımcı tarafından ödenmesi nedeniyle hakkında açılan davadan beraat etmesine ilişkin, ''Hannover Eyalet Mahkemesi'nde adaletin yerini bulduğu için rahatladım. Bundan hiçbir zaman şüphem olmadı'' dedi.

Hannover Eyalet Mahkemesi'nin başkanı Frank Rosenow, Wulff'un yargılandığı davaya ilişkin, soruşturmalar sırasında polisin yaptığı aramalar nedeniyle mağdur olan Wulff'a tazminat hakkı da verildiğini söyledi. Wulff’un suç işlemediği kanaatine vardıklarını da ifade eden Rosenow, Wulff ile film yapımcısı David Groenewold arasında arkadaş ilişkisi olduğunu belirtti.

Bu beraat kararının, derecelendirilmemesi gerektiğine işaret eden Rosenow, ‘’Ya suçlu vardır ya da yoktur. Biraz hamile olunmaz" ifadesini kullandı. Sanık olarak davada yer alan Groenewold ise  kasten yanlış beyan verdiği gerekçesiyle 3 bin avro para cezasına çarptırıldı. 

Celle Başsavcısı Frank Lüttig ise, kararı temyize götürüp götürmeyeceklerini inceleyeceklerini belirterek, bir hafta sürelerinin olduğunu ve bunu kullanacaklarını ifade etti. Öte yandan, duruşmayı Wulff’un kızı Anna-Lena  izledi. 

Wulff, duruşma salonundan çıktıktan sonra kendisini bekleyenler tarafından alkışlarla karşılandı. Mahkeme binası önünde gazetecilere açıklama yapan Wulff, kendisine 2 yıldan beri destek verenlere teşekkür etti. ''Hannover Eyalet Mahkemesi'nde adaletin yerini bulduğu için rahatladım. Bundan hiçbir zaman şüphem olmadı'' diyen Wulff, şimdi gelecekte yapmak istediği konulara yöneleceğini kaydetti.

Bu karardan sonra kızıyla oğlunu kreşten almaya gideceğini ifade eden Wulff, onların da kararın ardından rahatlayan babalarını göreceğini belirtti. Beraat kararından sonra bunu sakin bir şekilde analiz edeceklerini, bundan dolayı anlayış beklediğini ifade eden Wulff, geleceğiyle ilgili bir açıklamada bulunmadı.

Wulff’un avukatı Michael Nagel de mahkemenin bu kararının eski Cumhurbaşkanı Wulff için bir ''onur açıklaması'' olduğunu belirtti.

- Uzlaşma önerisini geri çevirmişti

Hannover Eyalet Mahkemesi'nde 14 Kasım 2013’ten bu yana görülen davada daha önce savcılığın yaptığı uzlaşma önerisini geri çeviren Wulff, suçlamaların asılsız olduğunun mahkeme tarafından tescil edilmesini istediğini vurgulamıştı.

2010 yılında cumhurbaşkanı seçilen Christian Wulff, geçmişte Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı olduğu dönemde bir iş adamının eşinden aldığı düşük faizli kredi ve iş adamlarının villasında yaptığı tatillerinin ortaya çıkmasının ardından 17 Şubat 2012’de görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı.

2008 yılında Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanlığı yaptığı dönemde katıldığı bir festivalde, 719,40 avroluk konaklama ve yemek masrafını yapımcı David Groenewold tarafından ödenmesi gerekçesiyle Wulff hakkında "çıkar sağlamak" suçlamasıyla dava açılmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com