Eski belediye başkanı evini müzeye dönüştürdü

Eski belediye başkanı evini müzeye dönüştürdü
Aizanoi Antik Kenti'nin yer aldığı Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesinin eski Belediye Başkanı Abdullah Özcan (69), müzeye dönüştürerek ziyarete açtığı evinde, bölgede bir dönem hakimiyet kuran Çavdar Tatarları ve Osmanlı dönemlerinin yanı sıra Cumhuriyet'

Aizanoi Antik Kenti'nin yer aldığı Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesinin eski Belediye Başkanı Abdullah Özcan (69), müzeye dönüştürerek ziyarete açtığı evinde, bölgede bir dönem hakimiyet kuran Çavdar Tatarları ve Osmanlı dönemlerinin yanı sıra Cumhuriyet'in ilk yıllarında Anadolu insanının kullandığı eşyaları sergiliyor.
Özcan, yaptığı açıklamada, 1977 yılından itibaren 3.5 yıl, 1984-1989 arası 5 yıl olmak üzere iki dönemde toplam 8.5 yıl Çavdarhisar Belediye Başkanlığı görevinde bulunduktan sonra aktif siyaseti bırakarak tarımla ilgilenmeye başladığını söyledi.
35 yıldır hep bir müze kurmayı hayal ettiğini ve belediye başkanlığı yaptığı yıllardan bu yana Anadolu'nun çeşitli illerini gezdiğini belirten Özcan, geçmişte Çavdarhisar bölgesine hakim olan Çavdar Tatarları ile Osmanlı ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında halkın günlük yaşamda kullandığı eşyaları topladığını anlattı.
''Çavdaroğulları Etnografya Sergi Evi'' adını verdiği müzeyi kurarak hayalini gerçekleştirdiğini dile getiren Özcan, şöyle konuştu:
''1977 ve 1984 yıllarından başlayarak iki dönem Çavdarhisar Belediye Başkanlığını yürüttüm. Yaklaşık 8.5 yıl süren belediye başkanlığımdan sonra 1989 seçimlerinde kendi isteğimle yeniden aday olmadım. Ondan sonraki süreçte yaşamımı Çavdarhisar'da tarımla uğraşarak sürdürdüm. Kendi isteğimle sigortamı tamamlayarak emekli oldum. 35 yıl önce bir müze kurmak için girişimlere başladım, Gezdiğim her yerde gördüğüm irili, ufaklı eserleri aldım, bir araya getirdim. Çavdarhisar'da yaşayan ve ilçeye adını veren Çavdar Tatarları başta olmak üzere Osmanlı ve eski Türklerin kullandığı eserleri müzeye dönüştürdüğüm evimde sergiliyorum. Müzedeki eserlerin büyük bölümü, eski Anadolu insanı ve Çavdar Tatarlarının kullandığı eşyalardan oluşuyor. Aizanoi'yi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin müzeye ilgi göstereceğini umuyorum.''
-ÇAVDAR TATARLARI-
Çavdar Tatarları, çeşitli kaynaklarda, ''Osmanoğulları Beyliğinin oluşum sürecinde, Ankara-Eskişehir arasında yaşayan Moğol asıllı oymak'' diye nitelendiriliyor.
Selçukluların, İlhanlı Devletinin egemenliği altına girdiği yıllarda Anadolu'ya gelerek Ankara bölgesine yerleşen Çavdar Tatarları, adını Kereit kabilesi reisi Almak Noyan'ın oğlu Çavdar'dan alıyor.
Çavdar Tatarlarının, Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazi 1304 yılında Mekece, Akhisar, Geyve çevrelerini ele geçirmeye çalışırken, Karacahisar pazarını yağmalamak için harekete geçtikleri, bunu Eskişehir'de öğrenen Orhan Gazi'nin onları Oynaş Hisarında yenip başta beyleri olmak üzere çoğunu tutsak aldığı belirtiliyor.
Seferden dönen Osman Gazi, Çavdar beyini bağışladığı gibi, oymağın yerine dönmesine de izin verdi. Yıldırım Bayezit döneminde Osmanlı Devletinin hizmetine giren Çavdar Tatarları, 1402'de Ankara Savaşı'nda Timur'un tarafına geçti ve çoğu onunla birlikte Anadolu'dan ayrıldı.
Çavdar Tatarlarının, 13'üncü yüzyılda Çavdarhisar bölgesini üs olarak kullandığı, bundan dolayı bölgenin Çavdarhisar olarak anıldığı kaydediliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com