Eski biçerdöverlerin buğday kaybına neden olduğu iddiası

Eski biçerdöverlerin buğday kaybına neden olduğu iddiası
Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ertekin:

ANTALYA (AA) - Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Can Ertekin, buğday hasadında eski biçerdöverlerin kullanılmasıyla İstanbul'un 223 günlük ekmek ihtiyacını karşılayacak buğdayın kaybedildiğini söyledi. 

Antalya Ticaret Borsasınca düzenlenen sektörel analiz toplantıları kapsamında buğday sektörünün sorunları tartışıldı.

Ertekin, borsa toplantı salonunda yapılan ve sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda, buğday hasadı sırasındaki kayıplara dikkati çekti. 

Türkiye'de yılda ortalama 20 milyon ton buğday üretimi yapıldığını, bunun yüzde 80'inin biçerdöverlerle hasat edildiğini anlatan Ertekin, biçerdöverlerin yaklaşık yüzde 55'inin 10 yaşın üzerinde olduğunu kaydetti.

Teknolojisi eski makinelerle yapılan işlemlerin kayıplara neden olduğunu vurgulayan Ertekin, "Eski biçerdöverlerin kullanılmasıyla yılda 2 milyar 233 bin ekmeğe tekabül edecek buğday kaybı yaşanıyor. Bu da İstanbul'un 223 günlük ekmek tüketimi demek" dedi. 

Sadece buğdayda değil, arpa, yulaf, mısır, çavdar gibi hububat ürünlerinde kayıplar yaşandığına işaret eden Ertekin, "Hububattaki yüzde 1'lik kaybın maddi değeri 200 milyon lira. Oldukça yüksek miktar. Bununla 670 yeni teknolojiye sahip biçerdöver alınabiliyor" diye konuştu. 

Kayıplardaki zararı en aza indirebilmek için her aşamada gereken özenin gösterilmesi gerektiğini dile getiren Ertekin, çiftçilerin eğitilmesi, biçerdöverlerin yenilenmesi gerektiğini vurguladı. 

- Buğday rekoltesinde yüzde 25 düşüş tahmini

Prof. Dr. Ertekin, sektör temsilcilerinin görüşlerine göre bu yıl buğday rekoltesinde yaklaşık yüzde 25 düşüş yaşanacağını söyledi.

Kıyı kesimlerde bir sorun bulunmadığını ancak iç kesimlerde zamanında ve istenilen olgunlukta yağışın olmaması nedeniyle üretimde düşüş yaşandığını anlatan Ertekin, "Geçen yıl 22 milyon ton buğday üretimi gerçekleşti, bu yılki beklenti ise 17-18 milyon ton civarında. Türkiye'nin ihtiyacı olan miktar ise 20 milyon ton ama yine de çok büyük bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum" diye konuştu.

- "(Boşverelim) diyemeyiz"

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ise Türkiye'nin mutlaka buğday üretmesi gerektiğini, üretmeme gibi bir lüksünün bulunmadığına dikkati çekti.

Türkiye'deki çiftçilerin mazotu, gübreyi pahalıya kullandığına işaret eden Çandır, rekabet edebilmesi için bu unsurların fiyatlarının gözden geçirilmesi gerektiğini anlattı.

Buğday üretimindeki sıkıntıların yaşanmaması için biçerdöverlerin yenilenmesi, çiftçilerin eğitilmesi, örgütlenmelerin teşvik edilmesi ve arazinin ortak kullanılması gerektiğini anlatan Çandır, "(Bu kafayla bir şey olmaz, boşverelim) diyemeyiz. Bu topraklarda buğday üretmek zorundayız. Bu nedenle hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız" dedi.

Toplantıya katılan sektör temsilcileri de yaşadıkları sorunları dile getirdi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com