Eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy:

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy:
"Bugün siyasete dönme arzum yok"

PARİS (AA) - Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, hakkındaki iddialar karşısında sessizliğini bozdu.

Sarkozy, Fransız Le Figaro gazetesinin yarınki sayısında yayımlanmak üzere kaleme aldığı makalede, yargı yoluyla dinlenmesinden, yeniden siyasete girip girmeyeceğine dair Fransız kamuoyunu meşgul eden birçok soruya yanıt verdi. 

Uzun süredir siyasete döneceği konuşulan Sarkozy, "Bugün siyasete dönme arzum yok" ifadesini kullanarak, kendisine yapılanlara rağmen intikam duygusuyla hareket etmediğini belirtti.

Eski Fransa Cumhurbaşkanı olmaktan büyük onur duyduğunun altını çizen Sarkozy, hakkındaki iddialar karşısında, bugün gelinen noktada artık susamayacağını dile getirerek, "Sessizliğimi bozmak boynumun borcuydu" değerlendirmesinde bulundu.

Sarkozy, makalesinde şunlara yer verdi:

"Sessizliğimi bozuyorum çünkü cumhuriyetin kutsal değerleri hiçbir zaman bugünkü gibi ayaklar altına alınmamış, aşağılanmamış ve küçümsenmemişti. Fransa'da 2014 yılında özel hayatın gizliliğiyle telefon dinlemeleriyle böyle dalga geçileceği kimin aklına gelirdi ki? Avukatla müvekkilin gizli konuşmalarının dinlenmesiyle gizlilik hakkının bu kadar gözardı edilebileceiğini kim tahmin edebilirdi? Yargının, birtakım manipülatif eylemlerin aracı haline dönüşeceği kimin aklından geçerdi? Ben kurban değilim. Ama kendimi savunabilirim. Sağcısıyla solcusuyla tüm Fransız halkına meramımı anlatabilirim." 

-"Kaddafi, bana karşı kullanabileceği belgelere sahipse neden kullanmadı?"-

Avukatıyla yaptığı konuşmaların bir kısmını yayımlayan Mediapart internet sitesi hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirten Sarkozy, sitenin yöneticilerinin "şüpheli tanık" olarak yargı önüne çıkarılması için böyle bir yola başvurduğunu aktardı.

Sarkozy, Muammer Kaddafi'nin cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasını finanse ettiğine yönelik iddialar karşısında ise Libya'da 10 ay süren bir savaş yürüttüklerini hatırlatarak, "O dönemde kendisine karşı olan koalisyonun başında olmama rağmen, devrik lider Muammer Kaddafi, bana karşı kullanabileceği belgelere sahipse neden kullanmadı?" diye sordu.

Telefonlarının yargı yoluyla 8 aydır dinlendiğini hatırlatan Sarkozy, polislerin, ailesiyle yaptıklarını bile hesaba katmadan bütün telefon konuşmalarını dinlediğini ve hakimlerin de Fransız ve yabancı siyasilerle olan konuşmaları takibe aldığını vurguladı. Avukatlarıyla yaptığı telefon görüşmelerinin tamamının deşifre edilerek kayda geçirildiğine değinen Sarkozy, "Adalet Bakanının talep etttiği bütün raporlara rağmen haberinin olmaması ve İçişleri Bakanının onlarca polisin benim durumumda etkisi olmasına kaşın haberdar olmamasını sorgulama hakkkına sahibim. Bu yapılanlar cumhuriyetin temel değerleriyle ilgili değilse gülüp geçebiliriz. Ancak görülüyor ki insan haklarının ülkesi Fransa epey değişmiş" ifadesini kullandı.

-Avukatını savundu-

Avukatların da en az gazeteciler kadar korunması gerektiğini vurgulayan Sarkozy, "Gazeteciler dinlenmeyeceği gibi avukatlar da mesleklerini icra ederken dinlenmemeli" ifadesini kullandı. Avukatı Thierry Herzog ilgili suçlamalara da değinen Sarkozy,  Fransa'nın en büyük hukukçularından biri olan Herzog'un suçunun sadece müvekkilinin savunmasında en iyi stratejiyi belirlemek için fikir danışmak olduğunu savundu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com