-Eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin telefonlarının dinlenmesi

-Eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozynin telefonlarının dinlenmesi
Fransa Ulusal Baralor Birliği, telefon dinlemeleri kınadı

PARİS (AA) – Fransa Ulusal Baralor Birliği, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin avukatı Thierry Herzog ile telefon görüşmelerinin yargı kararı ile dinlenmesini kınadı.

Yapılan açıklamada telefon görüşmesini dinlenmesinin ‘’savunma hakkını ihlal teşkil ettiği’’ uyarısında bulundu ve hükümetin konuyla ilgili en kısa zamanda tatmin edici bir açıklama yapmasını istedi. Birliğin bünyesinde yaklaşık 60 bin avukat üyesi bulunduğu belirtilerek, Sarkozy’nin avukatı Thierry Herzog ile Barolar Birliğinin tam dayanışma içinde olduğu vurgulandı. Açıklamada, ''bu tür uygulamaların ülkede demokrasinin işleyişi için endişe verici olduğu'' uyarısı yapıldı.

Adalet Bakanı Christiane Taubira ise hükümete yönelik bu suçlamalara karşı çıktı. France info radyo kanalına konuşan Taubira, ‘’Bu bildiriyi anlamıyorum, eğer sorgu hakiminin telefon dinleme kararının savunma hakkını ihlal ettiği düşünülüyorsa buna itiraz için her zaman mahkemelere başvurma imkanı var’’ dedi.

Telefon dinleme iddialarıyla ilgili iktidardaki Sosyalist Parti, Sarkozy’yi "yargıya müdahale" ile suçlarken, anamuhalefet yasa dışı ilan ettiği telefon dinlemelerine sert eleştiriler yöneltiyor. 

Le Monde gazetesi, sorgu hakimlerinin kararıyla Sarkozy ve iki bakanının telefonlarının, Libya’nın devrik lideri Kaddafi’nin 2007'deki seçim kampanyasına destek verdiği suçlaması kapsamında dinlemeye alındığını yazmıştı. Le Monde, telefon dinlemeleri sırasında Sarkozy’nin, hakkında açılan başka bir dava ile ilgili olarak içeriden bilgi alabilmek için Yargıtaydan savcı Gilbert Azibert ile temas geçtiğinin ortaya çıktığını bildirmişti. Fransız basını, bugün savcı Gilbert Azibert’ın intihar girişimine bulunduğunu iddia etmiş ancak daha sonra bu iddia yalanlanmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com