Eski Kosova başbakanına beraat

Eski Kosova başbakanına beraat
Lahey'de yeniden mahkeme önüne çıkan eski Kosova Başbakanı Ramuş Haradinaj ile iki komutanının, 1998 yılına uzanan bazı savaş suçlarından beraatına karar verildi.

Ramuş Haradinaj 2008 yılındaki mahkemede beraat etmiş, ancak karar, tanıklar korkutulduğu gerekçesiyle bozulmuştu.
 
Eski başbakan Haradinaj ve iki komutanı İdriz Balaj ve Lahi Brahimaj, 1998'de Sırp, Arnavut ve Romalara karşı zulüm yapmakla suçlanmıştı.
 
Zanlılar, Kosova'nın batısındaki gözaltı kamplarında Kosova Kurtuluş Ordusu'nun kontrolünü kurmak için ortak suçlar işlemekle suçlanıyordu.
 
Bölgede 39 ceset bulunmuş, Sırbistan yönetimiyle işbirliğine gittikleri öne sürülen ve yörede yaşayan bazı Sırplarla Arnavutların işkenceye uğradıkları ve öldürüldüğü bildirilmişti. Ancak mahkeme, savcının, yönelttiği suçlamalara gereken kanıtlar sunamadığına hükmetti. Ancak Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Suç Mahkemesi yargıçları, söz konusu üç kişinin böylesi bir plana karıştıklarını gösteren kanıt bulunmadığına hükmetti.
 
Haradinaj mahkemede yargılanan en yüksek düzeydeki Arnavut oldu. 2004-2005 arasında 100 gün başbakanlık yapan Haradinaj'ın beraati Priştine'de havai fişekleri ve tezahüratla kutlandı.
 
Gözlemciler bölgede güçlü bir desteğe sahip olan Haradinaj'ın yeniden siyasete dönmesinin beklendiğini belirtiyorlar. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com