Eskiden savaşta şimdi Ramazan'da!

Eskiden savaşta şimdi Ramazan'da!
Amasya Kalesi'ndeki tarihi top arabası, 1860'lı yıllardan itibaren Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa'nın emriyle Ramazan'da iftar ve sahur saatlerinin duyurulması amacıyla kullanılıyor.

Yaklaşık 150 yıldan bu yana Ramazan aylarında iftar ve sahur saatlerinin belirlenmesinde kullanılan top arabasının sorumlusu olan Amasya Belediyesi personeli Seyfettin Gökçe, 15 yıldır yaptığı Ramazan topçuluğu görevinin kutsal bir görev olarak gördüğünü belirtirken bir defa çakmağı evinde unuttuğu için topu ateşleyemediğini söyledi.

Ramazan'ın ilk günü beraberindeki belediye yöneticileriyle birlikte Gökçe'yi ziyaret eden Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir iftar topunu birlikte ateşledi. Basın mensuplarına açıklama yapan Özdemir, "Top atışıyla beraber Amasya'da iftarımızı Ramazan topuyla birlikte açıyoruz. Evlerimizde televizyonlar, radyolar, iletişim araçları ve telefonlar gibi her türlü zaman ayarlı cihazlar vasıtasıyla namaz ve iftar vakitleri tespit ve takip edilebiliyor. Biz ise nostalji olan top atışını devam ettiriyoruz.
Yeni nesle ve kentimize gelen misafirlere Ramazan'ın farklılığını yaşatıyor. Akşamleyin iftar vakti bir defa, sahurda ise 3 defa top atıyoruz" dedi.

300 metre yüksekteki Harşena Dağı üzerinde kurulu olan Amasya Kalesi'nden ateşlenen topun kentin her noktasında yaşayan insanlar tarafından duyulduğunu vurgulayan Özdemir, "Günümüzde bu gelenek ülkemizde çok az şehirde yaşatılıyor. Nostaljiyi yaşatmak ve bu güzel geleneği sürdürmek istiyoruz" diye konuştu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com