"Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği Bilim Kültür ve Sanat Ödül Töreni"

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği Bilim Kültür ve Sanat Ödül Töreni
Milli Eğitim Bakanı Avcı: "2013 Eskişehir için güzel, bereketli bir yıl oldu, güzel işler yaptık. Bazılarını bitirdik, bazılarını bitiremedik, bazılarına yeni başladık ama İnşallah güzel bir geleneğin ikinci halkası Eskişehir'de atılmış oldu"

ESKİŞEHİR (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın katılımıyla, "Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği Bilim, Kültür ve Sanat Ödül Töreni" gerçekleştirildi.

Avcı, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kongre Merkezi'nde düzenlenen programın açılışında yaptığı konuşmada, Eskişehir'in Türk Dünyası Kültür Başkenti olmasında emeği geçen herkese, başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, milletvekillerine, öğretmenlere ve öğrencilere teşekkür etti.

Türk Dünyası Kültür Başkentliği'nin Tataristan'ın Kazan şehrine devredileceğini anımsatan Avcı, " 2013 Eskişehir için güzel, bereketli bir yıl oldu, güzel işler yaptık. Bazılarını bitirdik, bazılarını bitiremedik, bazılarına yeni başladık ama İnşallah güzel bir geleneğin ikinci halkası Eskişehir'de atılmış oldu. Şimdi Kazan'a devrediyoruz, daha sonra Türk dünyasının diğer ülkelerinde bu bereketli işler devam edecek. Ben bu işte emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

 Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna da Eskişehir'in, yıl boyu gerçekleştirdiği uluslararası etkinlikler ve projelerle, Türk dünyasında bir gönül birliği tesis etmek için öncülük yaptığını söyledi.

Türk dünyasından bilime, kültür ve sanata emeği geçen 30'un üzerinde kişiye ödül verileceğini anlatan Tuna, şunları kaydetti:

"Bu törenle Eskişehir, aynı misyonuna devam ederek, Türk dünyasının, dilde, fikirde, iş'te ve gönülde bir ve beraber olduğu bir merkez olma özelliğini kalıcı hale getirecektir. Türk dünyasına bilimin, kültürün ve sanatın çeşitli alanlarında hizmet etmek demek, aslında insanlığa ve dünya barışına hizmet etmek demektir. Çünkü Mevlana Celaleddin Rumi'nin dediği gibi 'Yetmiş iki millet sırrını bizden dinler. Biz iki yüz millet ve mezhebi tek perdede birleştiren ney gibiyiz'. Türk dünyası demek birlik demektir, barış ve huzur demektir. Zira biz farklılıkları tehdit değil, birleştirmek için fırsat bilen bir medeniyetin sesiyiz. Nevruz Şenlikleri'yle birleşen bu törenle birbirimizi sevmekle emrolunduğumuz inanç dünyamızda geleceğe uzanan kardeşlik bağlarımız sağlamlaşacaktır."

Konuşmaların ardından Bakan Avcı, yayın dalında özel ödüle layık görülen Hasan Celal Güzel, bilim dalında Cengiz Alyılmaz, sanat dalında da İrfan Gürdal'a ödüllerini takdim etti.

Daha sonra Türk dünyasından bilim, sanat ve kültür alanında dereceye giren tüm isimlere ödülleri verildi.

Gagauz Yeri Müzik Grubu'nun mini bir konser verdiği etkinliğe, AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Garnizon Komutanı Hava Korgeneral Abidin Ünal, ESOGÜ Rektörü Hasan Gönen, bilim adamları ve sanatçılar katıldı.  

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com