"Eskişehir bir merkez haline gelecek”

"Eskişehir bir merkez haline gelecek”
Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Özaydemir, Eskişehir sanayisinin Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşları arasında yer almasının kentin ulaşmış olduğu seviyeyi ortaya koyduğunu söyledi.

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Özaydemir, Eskişehir sanayisinin Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşları arasında yer almasının kentin ulaşmış olduğu seviyeyi ortaya koyduğunu söyledi.
ESO Başkanı Özaydemir yaptığı açıklamada İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu sıralamasında yer alan Eskişehirli firmalar ile Eskişehir'de üretim tesisi bulunan firma sayısındaki artış, ilimiz sanayinin ulaşmış olduğu seviyeyi ortaya koyduğunu belirterek, 'Aynı zamanda ESO üyesi olan ve Eskişehir kökenli firmaların yan sıra üretim tesisi Eskişehir'de olup genel merkezi diğer illerden olan firmalarda listede yer almaktadır. Bu firmalarda Eskişehir'de üretim gerçekleştirmektedir' dedi.
Özaydemir, “İSO-500 sıralamasına giren Eti Gıda San. Ve Tic. A.Ş, Paşabahçe Eskişehir Cam San. Ve Tic. A.Ş, Tusaş Motor Sanayi A.Ş, Sarar Giyim Tekstil Enerji San. Ve Tic. A.Ş, Türkiye Lokomotif ve Motor San. A.Ş, Tam Gıda San. Ve Tic. A.Ş ve çok sayıdaki özel firmalarda odamız üyesi olup, listede yer alan ve Eskişehir'de büyük üretim tesisleri bulunan ancak, genel merkezleri diğer illerde bulunan Arçelik A.Ş, Ford Otomotiv San. A.Ş, Eti Maden İşletmeleri Gen. Müdürlüğü, Pınar Süt Mamülleri San. A.Ş, Çimsa Çimento San ve Tic. A.Ş, Camiş Ambalaj San. A.Ş, İzocam San. Ve Tic. A.Ş. ile Aygaz A.Ş. firmaları ilimizde sanayinin gelişimine, istihdama, ihracata ve il ekonomisine büyük katkı sağlamaktadırlar” diye konuştu.
Hızla büyüyen Eskişehir sanayi açısından, söz konusu firmaların 4.5 milyar TL'ye yaklaşan ciroları, 16 bin 500 kişiye ulaşan istihdam rakamları ve 1.2 milyar doları geçen ihracatlarıyla Eskişehir ekonomisinin itici gücünün sanayi olduğunu hatırlatan Özaydemir, “Teknolojik yönden hızla gelişen Eskişehir sanayisi, önümüzdeki yıllarda başta havacılık sanayi olmak üzere diğer stratejik sektörlerde de başarılı birçok firmanın hızla büyüdüğü ülkemizin en önemli sanayi merkezlerinden biri olmayı sürdürecektir. İSO-500 listesinde yer alan firmaların, aynı zamanda ESO üyeleri olmalarının kendileri için ayrı bir gurur kaynağı olmuştur. Söz konusu firmaları kutlarken, ilerleyen yıllarda en büyük sanayi kuruluşu listelerinde çok daha fazla sayıda Eskişehir kökenli firma göreceğimize olan inancımı özellikle belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com