Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali

Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali
Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali'nin beşincisi, 20-25 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali'nin beşincisi, 20-25 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın düzenleyeceği festivalin bu yılki programında, tiyatro oyunları, kukla gösterileri, dans performansları, sokak gösterileri, çocuk müzikali, gençlik oyunları ve seminerler yer alacak. Festival, Eskişehir Şehir Tiyatroları'nın 5 ayrı sahnesinde, 8 yabancı ve 5 yerli topluluğun katılımıyla 20 Mart cumartesi günü başlayacak ve 25 Mart perşembe günü sona erecek. 6 gün dolu dolu bir programla seyirciyle buluşacak 5. Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Festivali boyunca; Hollanda De Stilte Dans Tiyatrosu, “Deli Fişek” adlı dans performansını, Fransa Le Petit Travers Company, “Trapez”, “Le Parti Pris des Choses”, Bulgaristan Dora Gabe Devlet Kukla Tiyatrosu, “Çizmeli Kedi” adlı oyunlarını, Romanya Bacovia Belediye Tiyatrosu, “Cippollino” adlı kukla oyununu, Rusya Mali Tiyatrosu, “Beyaz Öykü” adlı çocuk oyununu, Tataristan Ekilet Devlet Kukla Tiyatrosu, “Su Anası” adlı çocuk oyununu, Ankara Devlet Tiyatrosu, “Narnia Günlükleri” adlı çocuk müzikalini, Lüleburgaz Uçan Eller Kukla Tiyatrosu “Bak Ne Kadar Kolay” adlı kukla oyununu, Ankara Mavi Sahne, “Cin Fikir” adlı doğaçlama çocuk oyununu, Ankara Tiyatro Tempo, “Ezgimizi Kim Çaldı?” adlı çocuk oyununu, Rusya Shakalin Kukla Tiyatrosu, “Aşk Tutkunu” adlı gençlik oyununu, Kazakistan Ulusal Sanat Akademisi, “Ayman-Sholpan” adlı gençlik oyunlarını sahneleyecek. Ayrıca Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, St. Petersburg Theatre For Younger Generation Tiyatrosu işbirliğiyle yeni sezonda sahnelemeye başladığı “Mankurt” adlı gençlik oyununu seyirciyle buluşturacak.

ORTADOĞU'DAKİ ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI İÇİN KÖPRÜ GÖREVİ
Festival aynı zamanda Ortadoğu'daki çocuk ve gençlik tiyatroları için de bir köprü görevi üstleniyor. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği'nin (ASSITEJ) Türkiye Merkezi, 2007 yılından bu yana sürdürülen Ortadoğu Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği (AMECYT) Buluşması'nı bu yıl Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali bünyesinde Eskişehir'de gerçekleştirecek. Buluşma için Suriye, Lübnan, Ürdün, Hollanda ve Türkiye'den Eskişehir'e gelecek olan çocuk ve gençlik tiyatrosu alanında uzman temsilciler, festival süresince gözlemci olarak Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın konuğu olacak.
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, 2005-2006 sezonunda buluşma olarak başlatılan festivalin her geçen sene daha köklenip güçlendiğini ve uluslararası niteliği her yönüyle hak ettiğini belirtti. Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali'nin Uluslararası Eskişehir Festivaliyle birlikte Eskişehir'in sanat kenti kimliğine çok büyük katkılar sağladığını da ifade eden Büyükerşen, “Festival sayesinde Eskişehirli çocuklar ve gençler dünya tiyatrosundan farklı grupları izleme fırsatı buluyorlar. Festivalin bu günlere gelmesinde emeği bulunan sponsor kurumlar başta olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com