“Eskişehir dünya markası olacak”

“Eskişehir dünya markası olacak”
Eskişehir'de bin 536 konutluk kentsel dönüşüm projesinin temeli, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın da katıldığı davullu zurnalı törenle atıldı.

Eskişehir'de bin 536 konutluk kentsel dönüşüm projesinin temeli, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın da katıldığı davullu zurnalı törenle atıldı.
Odunpazarı Belediyesi ve TOKİ tarafından 500 bin metrekarelik arazi üzerine bin 536 adet konut, 5 yıldızlı bir otel ve sosyal tesislerin yapılmasını öngören Karapınar Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi'nin temel atma ve yıkım törenine; AK Parti Eskişehir milletvekili Nedim Öztürk, Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ve Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı ile yetkililer ve çok sayıda mahalle sakini katıldı.
Törende bir konuşma yapan TOKİ Başkanı Bayraktar, Türkiye için çok önemli bir proje başlatıldığını söyledi.
Bu projenin sahibi olan halkı kutladığını ifade eden Bayraktar, 'İnsanlık budur, sosyal devlet budur, sosyal dayanışma budur. Buradaki güzelliği bütün Türkiye'de görmek istiyoruz. Biz devletin yöneticileri olarak, bu tür projelerde siyaset üstü bir anlayış güdüyoruz. Burada bulunan 4 mahallede ikamet eden yaklaşık bin hane sahibinin göstermiş olduğu insanlık örneği inşallah Türkiye'nin her yerine yayılacak. Bugün Türkiye'nin 248 noktasında kentsel dönüşüm, gecekondu dönüşüm ve deprem dönüşüm projelerini
inşallah bir bir hayata geçireceğiz. Bu bölge yaklaşık 500 bin metrekare. Burası Eskişehir'in hakim noktası ve zemin olarak da sağlam' dedi.
Geçmişte köylerden şehre göç ve hızlı nüfus artışı olmasından dolayı yapılaşmanın kontrol edilemediğini, binaların hep tarım alanlarına yapıldığını anlatan Bayraktar, 'Burası gerçekten Eskişehir'e soluk aldıracak ve Eskişehir'in kalitesini artıracak bir proje olacaktır. Yaklaşık bin 500'ün üstünde konut olacak. Yeşil alan kişi başına 30 metrekare olacak. Bu projeyi belediye ve valilikten çok burada yaşayan vatandaşların kendileri istedi. Ben eminim ki, burası tamamlandığında çocuklarımız, yaşlılarımız,
parklarda eğlenip oturacak. Burada yaşayanlar arasında çok ciddi bir komşuluk ilişkisi olacak. Eskişehir 16 büyük şehrimizden biridir. Biz Eskişehir'i çok önemsiyoruz. Kültür şehri olması bakımından, eğitim bakımından, sanayi bakımından daha ileriye götürmek istiyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 8 bin konut yaptık. 6 ilköğretim okulu, 3 lise ve bunlara bağlı konutlar yapıyoruz. İlerleyen zamanlarda bu sayıyı 10 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Bugüne kadar Eskişehir'e yaptığımız yatırımlar 536 milyondur. Bunlar
devam edecek. Eskişehir dünyada marka olan bir şehir, belediyelerimizle valimizle iş birliği yaparak Eskişehir'i ileriye götürmek için çalışacağız. 24 Mart'ta ilk ihalemiz olacak. Bin 92 konut olacak, bunu 1 buçuk yıl içinde teslim edeceğiz. İkinci etapta ise 500 konut yapacağız. Bu projenin herkese hayırlı olmasını diliyorum' diye konuştu.
Eskişehir'e stad yapılması için Başbakan Erdoğan'ın talimat verdiğini ifade eden Bayraktar, '2011 yılı içinde Eskişehirspor Stadı için inşaata başlanacak. Spordan Sorumlu Devlet Bakanımız ve Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ile görüşmelerimiz devam ediyor. En kısa zamanda bu görüşmelerden olumlu netice alarak çalışmalara başlayacağız' açıklamasını yaptı.
Vali Mehmet Kılıçlar da bugünün gurur verici bir gün olduğunu belirterek, 'Proje için söylenecek bir şey yok. Ankara'daki Dikmen Vadisi'nden daha güzel bir proje olacak diye düşünüyorum. Eskişehir'e gerçekten TOKİ'nin katkıları çok oldu. Eskişehir, Türkiye'de kamu hizmeti harcamaları sırasında birinci sırada yer alıyor. Kişi başına düşen 280 lira ile İstanbul ikinci sırada' şeklinde konuştu.
Odunpazarı Belediye Başkanı Sakallı ise, TOKİ ile birlikte gerçekleştirecekleri 'Karapınar Vadisi Projesi' ile Karapınar, Erenköy, Huzur ve Alanönü Mahalleleri'nde çoğu kalitesiz konut ve gecekonduların sebebiyet verdiği görüntü kirliliğinin ortadan kalkacağını kaydederek, 'Eskişehir'in mevki olarak en güzel bölgesi kent ile yeninden bütünleşecek. Bölge yeşil alanları ve sosyal donatıları ile huzur veren, zengin bir yaşama alanına dönüşecek. Yaklaşık 500 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştireceğimiz
projede bin 536 konut, beş yıldızlı bir otel, kongre ve kültür merkezi, alışveriş merkezi, cami, ilköğretim okulu ve sağlık merkezinin yanı sıra 220 bin metrekarelik rekreasyon alanı ve yeşil alan bulunacak' dedi.
Tören, davul-zurna eşliğinde gerçekleştirilen yıkımla sürdü. Bayraktar balyozla evin duvarını yıkarken, vatandaşlar da alkışlarla destek verdi. Tören, vatandaşlara pilav ve ayran ikramı ile sona erdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com