"Eskişehir ekonomide etkin bir şehir olarak gelişimini sürdürecektir"

"Eskişehir ekonomide etkin bir şehir olarak gelişimini sürdürecektir"
Eskişehir Tücaret Odası (ETO) Başkanı Harun Karacan, Eskişehir'in büyüyen Türkiye ekonomisi içerisinde etkin bir şehir olarak gelişimini sürdüreceğini söyledi.

Eskişehir Tücaret Odası (ETO) Başkanı Harun Karacan, Eskişehir'in büyüyen Türkiye ekonomisi içerisinde etkin bir şehir olarak gelişimini sürdüreceğini söyledi.
ETO Başkanı Harun Karacan, ETO Toplantı Salonu'nda yapılan 'Gıda Sektöründe İzlenebilirliğe Uyum ve KOBİ'lerin Farkındalığının Artırılması' konulu projenin tanıtım konuşmasında 'Türkiye'nin son yıllarda hızlı bir ekonomik gelişme içerisinde olduğunu belirterek, 'Türkiye'nin ekonomide gösterdiği yüksek performans Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinde olumlu bir gelişme olarak göze çarpmaktadır. Eskişehir, büyüyen Türkiye ekonomisi içerisinde katma değeri yüksek ürünler rüreten, iki üniversitesi ile insan kaynakları güçlü, dinamik ve etkin bir şehir olarak gelişimini sürdürüyor' diye konuştu.
AB standartlarını yakalama ve tam üyeliği yolunda çalışmalarını yürüttüklerini ifade eden Karacan, 'Odamız bünyesinde faaliyet gösteren AB Bilgi Merkezi, birçok yerel ve bölgesel etkinlikle çalışmalarını sürdürüyor. Bu etkinler kapsamında geçtiğimiz dönemde yine projemizle bağlantılı olarak 'AB Tarim Politikları' hakkında üyelerimize yönelik merkezde ve ilçelerde toplam beş bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdik ve bu çalışmalara 600'den fazla üyemiz katıldı' diye konuştu.
AB tarafından finanse edilen ve ETO olarak uygulamaya hak kazanılan 'Gıda Sektöründe İzlenebilirliğe Uyum ve KOBİ'lerin Farkındalığının Artırılması' başlıklı proje kapsamında yapılacak çalışmalarda proje ortakları olan İspanya Reus Ticaret Odası ile karşılıklı olarak ziyaretlerde bulunacaklarını vurgulayan Karacan, 'İlişkiler ticari boyutlarda değerlendirilecek. Her iki ticaret odası ve iki ülke arasında her türlü bilgi paylaşımı ve ticari fırsatların değerlendirilmesi amaçlanacaktır' şeklinde konuştu.
AB ile Türkiye arasında sürdürülen müzakere başlıklarının en geniş kapsamlısının tarım konusu olduğunu kaydeden Karacan, 'Bu konunun içinde gıda güveliği çok önemli bir yer tutuyor. Son dönemde konuya ilişkin Türk kamuoyunda duyarlılığın arttığını biliyoruz. Bu projemizle gıda güvenliğine dair firmalarımızın bilgi taleplerini karşılamak ve onları bağlayan yeni mevzuat hakkında bilgi vermek istiyoruz. Diğer taraftan gıda tüketenlerin bilgi ihtiyaçlarını karşılamak istiyoruz. Hem üreten ve ticaretini yapan, hem de tüketenin sahiplenmediği mevzuatın yürüyeceğini düşünmek aşırı iyimserlik olur'
Toplantıya Eskişehir Tarım İl Müdür Yardımcısı Salih Çildem, AB Genel Sekreterliği Koordinatörü (ABGS) Murat Başer de katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com