Eskişehir ETİ sualtı dünyası açıldı

Eskişehir ETİ sualtı dünyası açıldı
Eskişehir’de, Büyükşehir Belediyesi tarafından ETİ’nin sponsorluğuyla “ETİ Sualtı Dünyası” açıldı.

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı’ndaki sualtı dünyasının açılışına, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, ETİ Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Firuzhan Kanatlı ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Büyükerşen, Eskişehir’in, farklı insanların birbiriyle temas edebildiği, dokunabildiği bir şehir haline geldiğini ifade ederek, bu sayede kentin Anadolu’nun ortasında bir barış adası olarak kaldığını söyledi.
Günümüz dünyasında çok sayıda canlı türünün yok olma tehdidi altında olduğunun tüm insanlar tarafından fark edildiğine dikkat çeken Büyükerşen, “Eskişehir’in bu değerli özelliğini koruyup geliştirebilmek başka seçildiğim günden beri benim ilk önceliğim oldu. Parkları, farklı insanların birbirleriyle temasını sıklaştıracak mekanlar olarak tasarladık. Nicelikli toplu taşımaya verdiğimiz öncelik her kesimin hevesle kullanacağı ve böylelikle biri birleriyle temas edeceği bir ulaşım sistemi inşa etme çabamızın doğal sonucuydu. Şehrin ortasındaki yaya bölgelerini her kesimin birbirine değmesi, dokunması için geliştirdik. Farklı insanları birbirleriyle buluşturmak son derece önemli ama yeterli değil. İnsanları başka canlılarla da buluşturmak gerekiyordu. Başka canlılara da donabilmeliydik, onları da tanıyabilmeliydik. Sadece birbirimizle değil, doğayla da barışık bir yaşam sürebilmeliydik. Çok sayıda türün yok olma tehdidi altında olduğu bu dünyamızda, doğaya barışık bir biçimde, doğanın akıllı ve saygı değer bir üyesi olarak yaşamanın ne kadar önem taşıdığını son yıllarda hepimiz iyice fark ettik. Bu bilinç, son dönemlerde hayvanat bahçelerinin çehrelerini değiştirdi, fonksiyonlarını zenginleştirdi. Önümüzdeki bahar aylarında Büyükşehir Belediyesi olarak bizlerde yatırımımıza hakim ve çağdaş anlayışla inşa etmekte olduğumuz hayvanat bahçemizi de Eskişehirlilere armağan edeceğiz” dedi.

“UZUN ZAMANDIR GERÇEKLEŞTİRMEK İSTEDİĞİM HAYALLERİM ARASINDAYDI”
Büyükerşen, uzun süre sonra sualtı dünyası hayalini gerçekleştirdiğini anlatarak, “Yatırım programımızda yer alması ancak 2012 yılında mümkün olan böylesi bir tesisi kurmak çok uzun zamandır gerçekleştirmek istediğim hayallerim arasındaydı. Bugün Eskişehirli çocukların, kendilerine temas etmesine hiç imkan bulamayacakları sualtı canlılarını tanımalarına, onlara dokunmalarına imkan sağlayan bir tesisi açıyor olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyorum. Sualtı dünyasını daha kolay gibi görünen hayvanat bahçesinden daha önce hizmete sokabiliyoruz. Çünkü Eskişehir’de kazandığını Eskişehir’de harcayan, Eskişehirlilerin her ihtiyacında kapısını ilk çaldığı ETİ ailesi bu projenin gerçekleşmesi için gereken katkıları hiçbir şekilde esirgemeksizin bizlere sundu” diye konuştu.
ETİ Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Firuzhan Kanatlı, Eskişehir’in sosyokültürel gelişimine katkıda bulunmak amacıyla pek çok alanda kente yatırım yaptıklarını, yapmaya da devam edeceklerini kaydetti.

Son 5 yılda Eskişehir’in gelişimi için gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projelerine 28 milyon liralık bir fon ayırdıklarını belirten Kanatlı, “Hacı Ahmet Kanatlı Lisesi, ETİ Sosyal Bilimler Lisesi, ETİ Arkeoloji Müzesi gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projelerinden sadece birkaçı. Ayrıca Eskişehir’in en önemli temsilcilerinden ve adeta simgelerinden biri haline gelmiş olan Eskişehirspor’un da destekçisiyiz” şeklinde konuştu.

“ETİ SUALTI DÜNYASI’NA HİÇ TEREDDÜT ETMEDEN DESTEK VERDİK”
Projeye hiç tereddüt etmeden destek verdiklerini aktaran Kanatlı, şöyle devam etti:
“Bugün denizi olmayan bir şehirde Eskişehir’de, özellikle çocuklarımıza ve tüm Eskişehirlilere sualtı dünyasını tanıtmak amacıyla yapımına hiç tereddüt etmeden destek verdiğimiz ETİ Sualtı Dünyası’nın açılışı için buradayız. Büyükşehir Belediye Başkanım sayın Yılmaz Büyükerşen’in öncülüğü ve çabalarıyla hayata geçen Eskişehir’in ilk akvaryum projesi Sualtı Dünyası’nı birlikte gezeceğiz. Bu güzel proje ile Eskişehir’in kültür ve turizmine katma değer sağlayacağımıza inanıyorum. Bu projede emeği geçenlere teşekkür ederim. Şirketimizin doğduğu bu topraklarda yapılacak faaliyetlere katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

Konuşmaların ardından Büyükerşen tarafından Kanatlı’ya verdiği desteklerden ötürü plaket takdim ettikten sonra protokol erkanı tarafından açılış münasebetiyle kurdele kesimi yapıldı.

Daha sonra da Vali Tuna, Başkan Büyükerşen, Kanatlı ve beraberindekiler ETİ Sualtı Dünyası’nı gezdiler.
Açılışı yapılan ETİ Sualtı Dünyası’nda, erkeği doğum yapan tek canlı; denizatları, kamufle yetenekleriyle; ahtapotlar, Kayıp Balık Nemo’daki; palyaço balıkları ve anemonlar, tehlikeli türlerden; aslan balıkları, Güney Amerika’dan; melek balıkları, tehlike anında kendini şişiren; balon balıkları, meraklı bakışlarıyla; orfozlar, ihtişamlı duruşlarıyla; mürenler, soğukkanlı; köpekbalıkları, gülümseyen; vatozlar, mavi yengeçler, karidesler, ıstakozlar, deniz yıldızları, tropik denizlerin renkli balıkları yer alıyor. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com