Eskişehir Film Festivali başladı

Eskişehir Film Festivali başladı
Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından bu yıl 11.'si düzenlenen 'Uluslararası Eskişehir Film Festivali'nin açılış töreninde, sanatçılar Nebahat Çehre ve Ekrem Bora'ya "onur ödülü" verildi.

Festival açılışında konuşan AÜ Rektörü Fevzi Sürmeli, uygarlık yolunun bilim, kültür ve sanattan geçtiğini belirterek, 'Anadolu Üniversitesi, bilimin sanat ve kültürle birlikte gelişip yaygınlaşmasına hizmet etmeyi görev edindi. Bu festivali gerçekleştirmek üniversitemize ve kente gurur veriyor. 11 yıl, her bahar heyecanla beklediğimiz, coşkuyla yaşadığımız bir şenlik var. Zaman çabuk geçiyor. Geçen yıl 10. yıldönümünü kutlayan festivalimiz, bu yıl 11. yılında. Kararlıyız, çünkü uygarlığa giden yolun
sanattan geçtiğine, sanat ile kurulan iletişimin daha köklü, kalıcı, üretken olduğuna inanıyoruz. Anadolu Üniversitesi Uluslararası Eskişehir Film Festivali, bu inancın ve kararlılığın sonucunda doğdu ve gelişti, bugüne geldi. 11 yılda 314'ü uzun, 255'i kısa metrajlı olmak üzere 569 film gösterimi yapıldı. Bu filmleri 80 bin 576 kişi izledi' dedi.
Konuşmaların ardından Tunç Yıldırım'a 'En İyi Sinema Makalesi' ödülü, Leyla Özalp'a 'Jüri Özel Ödülü', Nejat Ulusay'a 'En İyi Sinema Kitabı' ödülü, SKY Türk TV'ye 'Televizyonda Yayınlanan En İyi Sinema Programı'' ödülü, Necip Sarıcı'ya 'Sinemaya Emek' ödülü verildi. Ödül vermek üzere sahneye çıkan Cem Özer, televizyonda sinemaya daha fazla yer verilmesi temennisinde bulunarak, 'Bir de filmler mozaiklenmez inşallah. Kimse bir başkasının yaptığı binanın camını mozaiklemiyor. RTÜK, bir yönetmenin yaptığı filme müdahale ediyor. Yapmayın, yönetmenlerin emekleriyle oynamayın' diye konuştu.
Anadolu Üniversitesi'nde onur ödülü almaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Nebahat Çehre ile Ekrem Bora ise, kendilerini ödüle layık görenlere teşekkür etti.
Festival açılış törenine İsveç'in Ankara Büyüelçisi Christer Asp, Eskişehir Vali Yardımcısı Ekrem Ballı, Tepebaşı merkez ilçe Belediye Başkanı Ahmet Ataç, yerli ve yabancı sinema sanatçıları, yöntmenleri ile çok sayıda davetli katıldı.
11 Mayıs'a kadar sürecek olan festivalin açılışında, Amerikalı yönetmen Courtney Hunt'ın, Sundance Film Festivali başta olmak üzere pek çok festivalden ödül kazanmış filmi ''Frozen River'' filmi gösterildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com