Eskişehir Kent Belleği Müzesi açıldı

Eskişehir Kent Belleği Müzesi açıldı
Avrupa Birliği'nin hibe programıyla gerçekleştirilen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kent Belleği Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi'nde yapılan törenle açıldı.
Kent Belleği Müzesi, sanatsal veya tarihi objelerin sergilenmesinden ziyade, Eskişehir'in geçmişten bugüne gelişiminde rol oynayan ve Eskişehir'e özgü olan unsurların dijital ortamda kayıt altına alındığı bir konseptle tasarlandı. Müze, Tarih'ten Kültür Mirası'na, Spor'dan Ekonomi'ye 9 farklı temada, alanında söz sahibi 98 kişinin anlatımlarının yer aldığı sözlü tarih arşivine sahip.
 
Törende Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Kent Belleği'nin proje ortağı Hollanda Den Haags Historisch Müzesi'nin Müdürü Antoinette Visser'in vekili aynı zamanda Eskişehir Kent Belleği Müzesi'nin Hollandalı Küratörü Marco Van Baalen ile Eskişehir Kent Belleği Müzesi Proje Koordinatörü Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Canan Demir konuşma yaptı.
 
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof Dr. Yılmaz Büyükerşen, belediyeciliğin sadece otomobillerin ulaşımını kolaylaştıracak düzenlemeler yapmak olmadığını, şehirlerin her şeyden önce kültür demek olduğunu vurguladı. 13 yılda Eskişehirlilerin destekleriyle, aralarında kültür sanat yatırımlarının da yer aldığı çok köklü projeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Büyükerşen, ''Bundan 30 yıl sonra bugünlerin Eskişehir tarihini yazacak olanlar, zannediyorum ki yaptıklarımızın arasından bazılarını öne çıkartacaklar. Muhtemelen 'Eskişehir 21. yüzyılın başında, neredeyse sıfırdan bir kültür ve sanat şehri oldu' diye yazacaklar. Zaten yola çıkarken de en önemli hedefimiz buydu. Bu yolda çok büyük mesafe katettik. Bizim yaptıklarımız sayesindedir ki, önümüzdeki yıl için Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edildi. Bugün burada hem bu müzeyi hem de anlattıklarımdan birini açıyoruz. Eskişehir'i Eskişehir yapan değerleri, Eskişehir'in belleğini tüm vatandaşlarımıza sunuyoruz. Müze tamamlandığında Eskişehirimle bir kez daha gurur duydum. Müzemize katkı sağladığınız için, arkamızda durduğunuz ve bize destek verdiğiniz için, her şey için binlerce teşekkürler'' diye konuştu.
 
Marco Van Baalen konuşmasında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Kent Belleği Müzesi Projesi'nde proje ortağı olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Proje ortaklığının Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının 400. yılına denk gelmesinin de projeyi daha da anlamlı kıldığını ifade eden Van Baalen, ''Eskişehir'de sadece yeni bir müze kurmakla kalmayıp, aynı zamanda ona uluslararası bir Avrupa boyutu katarak büyütme cesareti gösterdiklerinden dolayı Başkan Büyükerşen ve ekibine teşekkürlerimizi sunuyorum. Müzelerimizin gelecekte de birlikte çalışmaya devam etmeleri, böylece insanlar arasında pek çok köprüler kurmamızı içtenlikle umuyoruz'' diye konuştu.
 
Canan Demir ise, kent belleği Müzesi'ni geleneksel müzecilik anlayışının çok daha ötesinde tasarlandığını ve zaman içinde kent belleğine ışık tutacak ilavelerle daha da zenginleşeceğini vurguladı. Demir, müzenin dokunmatik ekranlarla, ziyaretçilerine konular hakkında seçim imkanı tanıdığını ifade ederek, ''Eskişehir Kent Belleği Müzemiz, yaşayan ve kendini sürekli yenileyen bir müze olarak tasarlandı. Bu nedenle müzemize katkı sağlayacağına inanan, Eskişehirle ilgili bilgi, belge ya da sağlıklı ve doğrulanmış bilgileri olan herkesi müzemize davet ediyoruz. Çok kısa sürede gece gündüz demeden çalışarak bu müzeyi gerçekleştiren Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin tüm birimlerine teşekkür ediyorum'' dedi.
 
Eskişehir Kent Belleği Müzesi, Hazine Müsteşarlığı'nın Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki benzer kurumlarla işbirliği kurulmasına yönelik açtığı hibe programı çerçevesinde, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Hollanda Den Haags Historisch Müzesi'nin ''AB-Türkiye Kültürler Arası Diyalog Müzeler Hibe Programına Kent Belleği MÜzesi Projesi'' olarak yaşama geçirildi.
 
Proje koordinatörlüğünü Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Canan Demir'in üstlendiği müze, yaklaşık 1 yıl süren yoğun bir çalışma sonucu Eskişehir'e kazandırıldı.
 
Açılışa Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Dr. Ahmet Ataç, ESO Başkanı Savaş Özaydemir, Eti Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Kanatlı, Eskişehir Gar Müdürü Süleyman Hilmi Özer ve Hollandalı ve Türk sanatçılar ile çok sayıda davetli katıldı.
 
Açılışta kurdeleyi Eti Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Kanatlı, eski Kılıçoğlu Sineması'nın işletmecisi Ethem Arda ve Prof. Dr. Asuman Müftüoğlu kesti. Ardından protokol üyeleri ve davetliler Kent Belleği Müzesi'ni gezdi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com