Eskişehir manyezit üretiminde önde

Eskişehir manyezit üretiminde önde
Tarım, ilaç, kimya, inşaat, lastik, kağıt ve otomotiv endüstrilerinde kullanılan, Çin'den sonra en fazla manyezit üretimi yapan Türkiye'deki rezervin yüzde 60'ı Eskişehir bölgesinden karşılanıyor.

Yer altı kaynakları yönünden dünyanın en zengin ülkelerinden biri konumundaki Türkiye, dünya madenciliğinde adı geçen 132 ülke arasında üretim değeri itibarıyla 28, maden çeşitliliği açısından da 10. sırada yer alıyor.

Bu açıdan Türkiye'de önemli oranda üretimi gerçekleşen manyezit madeninin rezervi 2010 yılı verilerine göre 205 milyon 74 ton. Bu rezervin yüzde 60'ı da Eskişehir bölgesinde bulunuyor.

Safkan beyaz, diğer durumlarda sarı, kahverengi, gri ve siyaha kadar değişen çeşitli renklerde olabilen manyezit, başta demir Çelik ve çimento sanayi olmak üzere tarım, ilaç, kimya, inşaat, lastik, kağıt ve otomotiv endüstrilerinde de kullanılıyor.

Eskişehir'in 40 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Sepetçi, Margı, Başören köyleri ile 20-25 kilometre batısında yer alan Dutluca, Nemli, Yukarı Kartal ve Ballı sahaları, Türkiye'de manyezit madenciliğinin geliştiği ilk sahalar oldu. Türkiye'deki manyezit madenciliğinin de merkezi olan bu bölge, Türkiye rezervinin yaklaşık yüzde 60'ını karşılıyor.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com