"Eskişehir Türkiye'nin uçak üretim merkezi olmaya adaydır"

"Eskişehir Türkiye'nin uçak üretim merkezi olmaya adaydır"
ESİDER Genel Koordinatörü Büyüksarı, "Fransa'nın Airbus'ın üretildiği Toulouse kenti, ABD'nin Boeing'in üretildiği Seattle kenti havacılık ile anılıyor. Eskişehir Türkiye'nin orta vadede Seattle'ı olacak" dedi.

ESİDER Genel Koordinatörü Büyüksarı, 'Fransa'nın Airbus'ın üretildiği Toulouse kenti, ABD'nin Boeing'in üretildiği Seattle kenti havacılık ile anılıyor. Eskişehir Türkiye'nin orta vadede Seattle'ı olacak' dedi.
Eskişehir, İpek Medya Grubu'nun organize ettiği Anadolu Buluşmaları'na ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşıyor. 3 Aralık'ta Yunus Emre Kültür Merkezi'nde yerel yöneticileri ve iş-ekonomi dünyasından önde gelen isimleri ağırlayacak olan Eskişehir'de hazırlıklar tüm hızıyla sürerken, etkinliğe destek vireren Uluslararası Eskişehirli Sanayici İşadamları ve Girişimciler Demeğinin (ESİDER) Genel Koordinatörü Oral Büyüksarı, Anadolu Buluşmaları sayesinde Türkiye'nin Eskişehir'in bilinmeyen, arka planda kalan gücüyle ve potansiyeliyle de tanışacağını söyledi. 'ÇALIŞMALARI HIZLANDIRDIK'
Büyüksarı, kentin önemli iddiaları arasında havacılığın da bulunduğuna işaret ederek 'Nasıl Fransa'nın Airbus'un üretildiği Toulouse kenti, | ABD'nin Boeing'in [üretildiği Seattle kenti havacılık ile anılıyorsa inanıyoruz ki Eskişehir de Türkiye'nin orta-uzun vadede SeatÜe'ı olacaktır. Dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden biri haline gelmek için çabalan hızlandırdık' dedi. Büyüksan bu iddiasını kanıtlayan göstergeleri de şöyle özetledi:
'ENDÜSTRİ BÖLGESİ YOLDA'
Eskişehir'de 2000 yılında havacılık alanında üretim yapan firmalarınızın toplam ihracatı 55 milyon dolarken, 2008 yılı sonunda bu rakam 200 milyon dolara ulaştı. Sektördeki çalışan sayısı ise 2 bin Eskişehir Sanayi Odası (ESO), teşviklerin sağlanabilmesi adına ilgili Bakanlık ve müsteşarlık ile görüşmeler halen sürüyor. Bazı havacılık firmalarımız Avrupa Birliği'nin en büyük finansal destek programı olan 7. Çerçeve Programı dâhilinde projelere ortak oldu. Sivil Havacılık Yüksekokulu burada. Anadolu Üniversitesi bünyesinde kurulan meslek yüksekokulu, Sivil Havacılık Yüksekokulu'na dönüştürüldü. Havaalanı içinde bulunan Yüksekokul, Emniyet Genel Müdürlüğü, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Türk Hava Yolları A.O. ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün ihtiyacı olan hava trafik kontrolörü, pilot ve hava aracı bakım teknisyenlerini yetiştiriyor, ayrıca taksi işletmeciliği yapıyor. 5700 kiloluk hava araçlarının büyük bakımlarını gerçekleştiriyor. Alp Havacılık 12.5 milyon dolar tutarındaki yeni parça üretim fabrikasını hizmete açtı. Tusaş'ın motor yenileme fabrikasının bulunduğu kentte ayrıca bir havacılık müzesi mevcut.
'EĞİTİM İHRACATI KAPASİTESİNE SAHİBİZ'
Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mustafa Cavcar, yüksekokulun kurulduğundan bu yana bin 600 mezun verdiğini, bu mezunların yüzde 99'unun sektörde çeşitli kademelerde çalıştığını söyledi. Prof. Dr. Cavcar, 'Başka hava yollarından ya da yurtdışından da pilot yetişmemiz için talepler geliyor. Bu noktada bugün, İngiltere'nin havacılık eğitimlerinden yıllık 1.5 milyon poundluk eğitim ihracatı gerçekleştiriyor. Fakat biz 20 yıllık süreç içinde edindiğimiz eğitimi mevzuat yüzünden ihraç edemiyoruz. Burada kazanılanların nasıl harcanacağı gibi engeller ve yine burada yer alan öğretim elemanlara aktarılacak ücretlerin nasıl olması gereken mevzuatlarla boğuşuyor. Gelen taleplere cevap vermek mümkün olmuyor' dedi. THY ile protokol imzaladıklarını anlatan Prof. Cavcar, öğretim elemanlarının tezleri vasıtası ile THY sorunlarına çözümler üretmeye çalıştıklarını vurguladı. 'UÇAK FABRİKASI İSTİYORUZ'
Kendisi de pilot olan ve bir zamanlar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı da yapan Oral Büyüksarı, ülkemizin belki de en köklü havacılık geçmişine sahip ili olan Eskişehir'in, Cumhuriyet tarihinin ilk tayyare alaylarından birine ev sahipliği yaptığını da söyledi. Büyüksarı, 'Askeri ve sivil havacılığın bu kadar kuvvetli olarak birbirini tamamladığı başka şehir olmadığı için hiç şüphesiz ki eğer bir gün ülkemizde bir uçak fabrikası tekrar açılırsa Eskişehir tabiatı itibarıyla bir numaralı adaydır' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com