Eskişehir'de Ahilik haftası kutlamaları

Eskişehir'de Ahilik haftası kutlamaları
Eskişehir’de Ahilik Haftası kutlamaları tertiplenen törenle başladı.

Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi bahçesindeki törende, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Eskişehir Vali Yardımcısı Cafer Yıldız ile Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (EESOB) Başkanı Ekrem Birsen, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Birsen, burada yaptığı konuşmada, ahiliğin esnaf dayanışmasını esas alan bir kavram olduğunu belirterek, Ahi Evran'ın temellerini atttığı kültürü gelecek kuşaklara tanıtmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Buradaki tören, bir öğrencinin "Ahilik" şiirini seslendirmesinin ardından sona erdi.

Daha sonra Birsen ve beraberindeki EESOB Yönetim Kurulu üyeleri, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna'yı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Vali Tuna, Ahiliğin, toplumun bir ahenk ve bir uyum içerisinde, ahlaklı faziletli bir toplum oluşmasında, yani esnaf oluşmasında, ticaret erbabı oluşmasında çok önemli katkıları olduğunu kaydetti. Tuna, ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi:

“Yani hem aklı hem de ahlakı birlikte tutan birlikte buna göre davranmayı gerektiren bizim esnafımıza hep yüzyıllardır ölçü olan çok önemli bir müessese. Bunu kaybetmememiz lazım, geliştirmemiz lazım, unutulmaya yüz tutan taraflarını tekrar yeniden hatırlamamız lazım. 2013 TDKB etkinlikleri çerçevesinde ahilik haftası bu sene biraz daha özel daha anlamlı şekilde şehrimizde kutlanıyor. Hem Eskişehir’e hem de Türk Dünyasına buradan vereceğimiz mesajlar bizim için çok önemli. Okullarımızda çocuklarımıza bu kültürü iyi anlatalım ve tekrar ecdadımızı hayırla yad edelim. Ben bu vesileyle ahilik haftanızı kutluyor, nazik ziyaretinizden dolayı da teşekkür ediyorum.”

Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Birsen ise, Anadolu’da bin yıl boyunca esnaf ve sanatkârın hakkını kollayıp gözeten, çalışma prensiplerini belirleyen, ekonomik ve toplumsal işleyişe bir düzen getiren Ahilik Teşkilatı’nı düzenlenen kapsamlı ve anlamlı etkinliklerle hafta boyunca Eskişehirlilere tanıtmayı amaçladıklarını aktardı.

Konuşmaların ardından EESOB Başkanı Birsen, Vali Tuna'ya Ahi kıyafeti giydirdi. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com