Eskişehir'de ‘Apartman altlarındaki fırınlar’

Eskişehir'de ‘Apartman altlarındaki fırınlar’
“Patlamaya hazır bomba” ifadesiyle daha önce pek çok defa gündem konusu olan ‘apartman altlarındaki fırınlar’ın deprem riskini de arttırdığı ortaya çıktı.

Belediyelerin bu riskleri bildiği halde açılmasına müsaade ettiği fırınlar pek çok ilde kapatılmaya başlandı. Ancak Eskişehir’de halen bir değişiklik olmadığı gibi yeni iş yerlerine de izin verilmesi akılları karıştırıyor… Apartman altlarındaki boş dükkanlara açılan pide ve ekmek fırınları, bu kez de olası bir depremde binanın yıkılma riskini gündeme getirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan uzmanlar, özellikle apartman altında bulunan fırınların yaşanacak bir depremde daha erken yıkılma riskine sahip olduğunu kaydettiler. Daha önce de “Patlamaya hazır bomba” ifadeleriyle gündeme gelen fırınlar, bu gerekçelerle bazı illerde kapatılmaya başladı.

ESKİŞEHİR’DE BELEDİYELER SORUMLULUĞA ORTAKLAR
Fırınlara iş yeri açma izinlerini veren belediyelerin Eskişehir’de bu hassasiyeti göz ardı ettiği; apartman altına açılan çok sayıda fırın ile ortaya çıkıyor. Daha önce de gündeme taşıdığımız konuyla ilgili olarak hiçbir çalışma da bulunmayan belediyelerin bu sorumluluğu nasıl üstlenebildiği ise merak edilen en önemli konu olarak gün yüzüne çıkıyor. İnşaat Mühendisleri, apartman altlarında fırın olarak işletilen iş yerlerin kapatılmasını daha önce de öngörmüştü.

İNSAN YAŞAMI RİSKE ATILMAMALI
Apartmanların altında yer alan fırınların binalarda yüksek ısıdan dolayı demir ve betonda şekil değişikliğine sebep olacağını ve bunun da olası depremlerde riski arttırdığını dile getiren inşaat mühendisleri, bu konunun insan yaşamı adına olan öneminin altını çiziyor. İnşaat mühendisleri, “Apartman altındaki fırınlar depremde riski arttırıyor. Binada beton ve demir sıcaklığının olumsuz etki yaratacağı, bir mukavemet düşüklüğüne sebep olacağı doğrudur. Zamanla yapılarımız uzun süre sonra ister istemez mukavemetini yavaş yavaş kaybediyor. Isının fazla olması bu mukavemet zayıflığını biraz daha artıracağı düşüncesindeyiz” diyorlar.(SNK)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com