“Eskişehir'de bir şey yok ama Türkiye bir deprem bölgesi”

“Eskişehir'de bir şey yok ama Türkiye bir deprem bölgesi”
Türk Kızılayı Genel Başkan Başdanışmanı Prof.Dr.Ahmet Mete Işıkara, Eskişehir'de bir şeyin olmadığını ancak Türkiye'nin bir deprem bölgesi olduğunu söyledi.

Türk Kızılayı Genel Başkan Başdanışmanı Prof.Dr.Ahmet Mete Işıkara, Eskişehir'de bir şeyin olmadığını ancak Türkiye'nin bir deprem bölgesi olduğunu söyledi.
Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi için Eskişehir'e gelen Işıkara İl Genel Meclisi saolunda basın toplantısı düzenledi. Işıkara, bu projeye 2007 yılında Kocaeli ve Düzce'den başladıklarını, her yıl 10 ili gezip, 2015 yılında 81 ili tamamlamayı hedeflediklerini belirtti.
Işıkara, 'Nereye gittiysem, 'Hocam niye geldiniz, bir şey mi var' diye soruyorlar. Burada da aynısı oldu. Eskişehir'de bir şey yok ama Türkiye bir deprem bölgesi. Dolayısıyla bizim afet zararlarının azaltılması konusunda, bilinçli bir toplum yönünde çok çalışmamız ve bilinç düzeyimizi yukarıya çekmemiz gerekiyor. Bu çerçevede Türk Kızılayı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığıyla 'Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi'ni oluşturduk' diye konuştu.
Eskişehir'in 2. derece deprem bölgesi olduğunu vurgulayan Işıkara, 'Olası bir afet zararının azaltması için toplum liderleri olan öğretmenler, muhtarlar, din adamları ve toplum destekli polisler aracılığıyla toplumda afetlere karşı hazırlıklı olma ve zarar azaltma kültürünü kazandırmak istiyoruz. Projenin başlangıcından bugüne kadar 2 milyondan fazla kişiye ulaştık' dedi.
Eskişehir'deki deprem riski ile ilgili açıklamalarda bulunan Işıkara şöyle konuştu; 'Bana göre Eskişehir, çevresindeki depremlerden etkilenir. Kuzey Anadolu fay zonu ve güney kolundan etkilenir. Bu güney kolunda uzun zamandır deprem söz konusu değil. 17 Ağustos'ta bu fay zonunun kuzey kolundaki hareketi Eskişehir algıladı ve maalesef o kadar mesafe olmasına rağmen burada yıkım oldu. Neden yıkım oldu. Çünkü o binalar çok kötüydü. Dolayısıyla deprem yakındı. Eğer sen güvenli bir yapıda yaşamazsan Eskişehir'de bile deprem sana zarar verebilir. Dolayısıyla güvenli yapı kavramını tüm Eskişehir'in yüreğinde hissetmesi lazım. Ayrıca ben hiç faydan bahsetmem. Tamam fayın özelliklerini bilelim, araştıralım ama bunun sade vatandaşa bir faydası yok. Yani o faya bakıp 'deprem yapma mı' diyeceğiz. Önemli olan o fayın üreteceği depreme karşı hazır olmak. Bu projede de biz bunu empoze etmeye çalışıyoruz 'Hazır mısınız' diye. Önemli olan belediyenin, valiliğin yani devletin değil, senin ne yaptığındır.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com