Eskişehir'de "Dolandırıcıların yeni adresi cep"

Eskişehir'de "Dolandırıcıların yeni adresi cep"
Eskişehir'de 2011 yılında yaklaşık 340 kişi, "Sim kartınız terör örgütünce kopyalandı" gibi bahanelerle kendilerini kandıran telefon dolandırıcılarının kurbanı oldu.

Uyarılara rağmen
Yetkililerin tüm uyarılarına rağmen, geçtiğimiz yıl 340 vatandaş dolandırıcıların tuzağına düştü. Kendilerini sahte polis, asker ve savcı gibi tanıtan dolandırıcılar, vatandaşları, "Terör örgütü sim kartınızı kopyaladı. Teröristleri yakalamamız için paraya ihtiyacımız var" gibi yöntemlerle dolandırdı. Polis, yaptığı çalışmalar sonucu vatandaşları dolandıran 200 kişiyi yakaladı.

2010 yılında telefonla yaklaşık 410 kişinin dolandırıldığı ve bu olayların yüzde 42´sinin aydınlatıldığı öğrenildi. 2011´de telefonla dolandırılan vatandaş sayısında 340'lara doğru düşüş yaşanırken, aydınlatılan olay sayısı da yüzde 60´lara yükseldi.

Eskişehir´de Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonlarda 4 şebeke çökertildi. Emniyet yetkilileri, gelen şikayetler üzerine, diğer illerle ve bankalarla görüşerek, şehir dışında parayı çeken dolandırıcıların yakalanmasını sağladı. Ayrıca başlatılan bilgilendirme çalışmaları kapsamında, bir çok semtte, halkın yoğun olduğu yerlerde broşür ve el ilanları dağıtıldı. Vatandaşlar, telefon dolandırıcılarına kanmamaları konusunda uyarıldı.

BU SÖZLERE ALDANMAYIN
Dolandırıcılar, telefonla aradıkları vatandaşlara,  kendilerini hakim, savcı, polis yada asker gibi tanıtıp, "Terör örgütünce sim kartınız kopyalandı. Teröristleri yakalamamız için vereceğimiz hesaba para yatırın" diyor. Bu arada inandırıcı olması için telefona polis telsizi anonslarını dinleten dolandırıcıların, bazen de, "Bir firmadan hediye kazandınız. Şu numaraya şu miktarda kontör gönderiniz", "Acil ameliyat olacak hastamız var. Ne olur ameliyat için gerekli parayı şu hesaba yatırın. Yoksa ölecek" gibi yöntemlere başvurduğu öğrenildi.

FARKLI İLLERDE
Dolandırıcıların genellikle Şanlıurfa ve ilçelerinden suçu işleyip yönettikleri, parayı çekmek içinde başka illerdeki vatandaşları arayıp, farklı hesap numaraları verdikleri öğrenildi. Parayı tamamlamak için bazı vatandaşların bankalardan kredi çektikleri belirlendi. Bazı vatandaşların, uyarılara rağmen yinede parayı yatırması ise dikkat çekti.

POLİSİ ARAYIN
Emniyet yetkilileri, vatandaşları bu tür olaylarla karşılaşmaları durumunda hemen 115 Polis İmdat hattını aramalarını istedi. Hiçbir devlet yetkilisinin, bu tür konuları telefonda konuşmadığı gibi, parada istemeyeceğini belirten yetkililer, vatandaşların dolandırıcılara ve bu tür telefon mesajlarına kanmaması gerektiğini tekrarladı.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com