Eskişehir'de engelliler haftası

Eskişehir'de engelliler haftası
Sağlık-Sen Eskişehir Şubesi tarafından Engelliler Haftası nedeniyle ‘Engellilere Mesleki ve Toplumsal Yaşamda Getirilen Ergoterapi Çözümleri’ konulu panel düzenledi.

Sağlık-Sen Eskişehir Şubesi tarafından Engelliler Haftası nedeniyle ‘Engellilere Mesleki ve Toplumsal Yaşamda Getirilen Ergoterapi Çözümleri’ konulu panel düzenledi. 

Tepebaşı Belediyesi Tunalı Belde Evi’ndeki panele, konuşmacı olarak Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hülya Kayıhan, Prof. Dr. Mine Uyanık, ve Dr. Onur Altuntaş katıldı.

Şube Başkanı Abdulbaki Tekin panelin açılışında yaptığı konuşmada, engellilerin sorunlarını daha yakından izlemek ve sorunlarını yetkililere iletmek amacıyla Harun Uluçınar başkanlığında Türkiye’de ilk defa Eskişehir Sağlık-Sen Engelliler Komisyonu’nu kurduklarını söyledi. Tekin, “Bir insanın engelli olmasının; onun diğer insanlar gibi yaşaması, çalışması ve de başarılı olması için bir engel teşkil etmediğinin, sıkıntı ve zorlukların elbette olabileceği ve ancak her şeye rağmen yaşama sevincinin hiçbir şekilde kaybedilmemesi gerekmektedir” dedi.

Engelli insanların sadece özel koruma önlemleri içerisine alınmalarının yeterli olmadığını aktaran Tekin, “Asıl önemli olanın engellilerin eğitim ve sağlık imkânlarının hazırlanması suretiyle kendi toplumlarıyla kaynaştırılması ve nihayet istihdam şartları yaratılarak ekonomiye etkin bir şekilde katılmalarının sağlanması gerekmektedir. Toplumsal duyarlılığı geliştirmenin yasalarla mümkün olmadığı bilinmelidir. Devletin yasa çıkartmanın ötesine de geçerek, engellilerin sosyal hayata katılımını en kolay biçimde sağlayacak tedbirleri alması ve denetim altında tutması gerekmektedir. Engellilerimizin kamuda istihdam edilmesi sağlanmalı, kamu başta olmak üzere özel sektörde de iş hayatının içinde yer almasının önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik düzenlemeler acilen yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Daha sonra konuşmacılar, ‘Engellilere Mesleki ve Toplumsal Yaşamda Getirilen Ergoterapi Çözümleri’ konulu paneli verdi.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com