Eskişehir'de "Kuruluşundan 90'ıncı yılında Türkiye Cumhuriyeti" sempozyumu

Eskişehir'de "Kuruluşundan 90'ıncı yılında Türkiye Cumhuriyeti" sempozyumu
Eskişehir’de, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ve Atatürk Araştırma Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlenen 'Kuruluşundan 90'ıncı Yılına Türkiye Cumhuriyeti' adlı uluslararası sempozyum yapıldı.

ESOGÜ Kongre Merkezi'ndeki sempozyum açılışı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, “Gönül şehri Eskişehir için, hem ‘Türk Dünyası Kültür Başkentliği’ hem de ‘Unesco Somut Olmayan Kültürel Miras Başkentliği’ ile çifte başkentlik heyecanını yaşadığımız bu özel yılın aynı zamanda Cumhuriyet’in 90. yılıyla kesişmesi güzel bir tevafuktur” dedi.

Vali Tuna, birbirinden kıymetli isimlerin yer aldığı bu nezih topluluk, disiplinler arası yaklaşımla bu uluslararası sempozyum vesilesiyle Cumhuriyet’imizin 90. yılına dair bir panorama sunacağını kaydetti. Tuna, “Mustafa Kemal Atatürk’ün de belirttiği gibi Türk milleti Cumhuriyet’le Anka misali küllerinden yeniden doğmuştur. Bu doğuş sancılı bir dönemle, millî mücadele ile gerçekleşmiştir. ‘Çelik zırhlı duvarlara iman dolu göğsümüz gibi serhaddimizin’ galip gelmesiyle nihayetlenen bu sürecin başlangıcı Eskişehir’de daha İzmir’in işgalinin hemen sonrasına, 17 Mayıs 1919 tarihine dayanır. Eskişehir Odunpazarı Meydanı'nda bugünün nüfusuyla bile büyük bir rakam olan yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı bir miting yapılmıştır. Bir taraftan istiklali için savaşırken diğer taraftan geleceğe, eğitime yatırım yapmıştır Eskişehirliler. Bu tutum, Eskişehir’in farkını ortaya koyarken, aynı zamanda ‘Doğacaktır sana vadettiği günler Hakkın’ müjdesine inanmış kalplerin şahididir. Savaş döneminde, 1916’da şimdilerde sergievine dönüşen tarihi Turan Numune Mektebinin açılması da en önemli delildir bu hususta. Millî Mücadele’nin kilit noktalarından biri olan Eskişehir, tek yürek olup kenetlenmiş; sonrasında kin-nefretten uzak, dünyaya geliş amacına yakışır biçimde Yunus Emre misali ‘Dava için değil, mana için’ gönül yolculuğuna devam etmiştir. Yunus’un yoğrulduğu maya ile kötülük yapanlara dahi “Giderdim gönlümden kini” diyebilmeyi başarabilmiştir. Günümüzde de Eskişehir bir kilit noktasıdır. Şimdi de Türk Dünyası Kültür Başkentliği ile ortak kültür mirasında, gönüller kenetlenmiştir ve 2013’te, Türk Dünyası Kültür Başkentliği vesilesiyle Yunus’un ‘Gelin tanış olalım’ çağrısını tekrarlamıştır” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyumun toplantı bölümüne geçildi. 14 ülkeden yaklaşık 98 akademisyenin konuşmacı olarak katılacağı sempozyum iki gün sürecek.

Düzenlenen sempozyuma, Vali Güngör Azim Tuna, ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan ve ilgililer katıldı.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com