Eskişehir’de proje fuarı ve yarışması

Eskişehir’de proje fuarı ve yarışması
Anadolu Üniversitesi (AÜ) Mühendislik Fakültesi son sınıf öğrencilerinin projelerinin sergilediği ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)'ın katkılarıyla düzenlenen "6. Proje Fuarı ve Yarışması-2013" gerçekleşti.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Mühendislik Fakültesi son sınıf öğrencilerinin projelerinin sergilediği ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)'ın katkılarıyla düzenlenen "6. Proje Fuarı ve Yarışması-2013" gerçekleşti. 

Eskişehir Sanayi Odası’nın (ESO) ev sahipliğinde gerçekleştirilen Proje Fuarı'nın açılış konuşmasını yapan Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, ESO'nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen fuarın mutluluk verici olduğunu belirtti. Döğeroğlu, ‘‘Üniversite ve sanayi iş birliğine gerçekten inanan ESO Başkanı Savaş Özaydemir’e ve ekibine ev sahipliklerinden ötürü, bölüm başkanlarıma, hocalarıma ve emek veren sevgili öğrenci arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu yıl Eskişehir'in Türk Dünyası Kültür Başkenti olması sebebiyle Azerbaycan’dan ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden beşer tane proje aldık ve toplamda 250 proje ve 370 öğrencinin katılımıyla bu yılki etkinlik gerçekleşti. Bu işin içinde olan öğrenciler hayatta karşılarına çıkacak problemleri görmüş oldular ve bu problemlere karşı projeleriyle bir çözüm üretmeye çalıştılar. Böylelikle de diğerlerine göre bir adım öne geçmiş oldular" dedi.

Üniversite olarak gerçekleştirilen faaliyetin yanında, özellikle son bir yılda üniversite-sanayi ilişkisinde mekanizma ve kurumsallaşmada bazı yapılanmalara geçtiklerini ifade eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ender Suvacı ise, "Bu yıl daha güçlü ve daha farklı bakabiliyoruz. Üniversiteler sektöre 4 farklı biçimde katkı sunabilirler. İlki üniversitelerin ürünü olan öğrenciler ve mezunlar. İkincisi, üniversiteler sektörün ihtiyacını duyduğu araştırma geliştirme faaliyetlerini yapabilirler. Üçüncüsü, üniversitede gelişmiş bilginin sanayiye aktarımıdır ki; bu da teknolojinin transferi anlamına gelir. Dördüncü boyut ise, zaman zaman sektörün ihtiyaç duyduğu personeli ile iş birliği yapıp onlara 'yaşam boyu eğitim odaklı' destek vermektir. Bu 4 boyutun bir araya gelmesi, üniversite sanayi iş birliği bu çerçevede düşünülmelidir" şeklinde konuştu.

Üniversite-sanayi iş birliğinin kendilerine eskiden hikaye gibi geldiğini söyleyen ESO Başkanı Savaş Özaydemir konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

"Üniversite için çok katı bir söylem vardı; 'Onlar duvarların arasında, kendileri çalıp, kendileri söylüyor' denirdi. Sanayici üniversiteye gitmezdi, üniversiteli de dışarı çıkmazdı. Ben bu ilişkiyi evliliğe benzetiyorum. Geçmiş yıllarda hep üniversite ile bakıştık hatta üniversite çeyizlerini hazırlasın da gidip görelim dedik. Yani kastımız şuydu; ne araştırma varsa görelim, keşfedelim. Sonra onlar gelip bizim çeyizlerimizi gördüler. Çalışma sistemimizi, kaynaklarımızı, onlara verebileceklerimizi fark ettiler. Yavaş yavaş kaynaşmaya başladık ve iki taraf da birbirinin çeyizini beğendi. Sanırım biz artık nişan dönemindeyiz. Sanayi üniversiteye evlenme teklif ediyor şu saatten sonra."
Yarışmada 1'inciliği Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Hatice Aydın elde ederken, programa Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ender Suvacı, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir katıldı.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com