Eskişehir'de "Şapka Sergisi" izlenime sunuldu

Eskişehirde Şapka Sergisi izlenime sunuldu
Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında izlenime sunulan sergide, Atatürk'ün kullandığı şapkanın benzeri ile 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in kullandığı şapka da yer alıyor

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında "Şapka Sergisi" izlenime sunuldu.

ETİ Arkeoloji Müzesi'nde Kastamonu Valiliği Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi öncülüğünde gerçekleştirilen serginin açılışında konuşan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Türkiye'nin ilk ve tek Şapka Müzesi'ne ait örneklerden bir bölümünün Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri kapsamında Eskişehir'de sergileneceğini söyledi.

Kastamonu Valiliği Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi'nin gerçekleştirdiği bu sergide Cumhuriyet'in kurulduğu günden bu yana kullanılan erkek ve kadın şapkalarının bulunduğunu belirten Vali Tuna, "Cumhuriyet inkılaplarının bir parçası olan şapkayı büyük önder Atatürk, ilk kez Kastamonu'da giymiş ve geçmişten günümüze zengin bir şapka koleksiyonunun oluşmasında önemli bir rol oynamıştır. Cumhuriyet tarihine şapka estetiğinde ışık tutan bu serginin gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum" dedi.

Kastamonu Valiliği Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi Müdürü İlknur Ayna ise Cumhuriyet tarihinden bu yana kullanılan şapkaları sergilediklerini ifade ederek, "Burada Atatürk'ün kullandığı şapkaların benzerleri ile 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in kullandığı şapkanın yanı sıra ünlü modacıların şapkaları yer alıyor" diye konuştu.

Konuşmanın ardından Vali Tuna ve beraberindekiler açılış kurdelesini keserek sergiyi gezdi. Bu sırada Merkezi Müdür Ayna, günün anısına Vali Tuna'ya şapka hediye etti. 

Açılışa, Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, 1. Hava Kuvvet Komutan Yardımcısı Hava Pilot Tümgeneral Recep Yüksel, İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen ve çok sayıda davetli katıldı. 

Sergi 22 Nisan'a kadar açık kalacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com