Eskişehir'de stad yeri sorunu

Eskişehir'de stad yeri sorunu
Eskişehir İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Fercan Yavuz, yıkılması planlanan Atatürk Stadyum’unun yeri ve Sazova’ya yapılacak yeni stadyumla ilgili basın açıklaması yaptı.

Eskişehir İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Fercan Yavuz, yıkılması planlanan Atatürk Stadyum’unun yeri ve Sazova’ya yapılacak yeni stadyumla ilgili basın açıklaması yaptı. 

Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi üzerinde bulunan Gökkuşağı Kafe’de konuşan Yavuz, İnşaat Mühendisleri Odası’nın stadyum yeri konusunda net bir görüşü olduğunu belirterek, “Atatürk Stadyumu yıkılmalı, şu anki arsa üzerinde son teknoloji ile yeniden yapılmalıdır. Bu görüşümüz, ne hükümet karşıtlığı ne de kısır bir düşüncenin inatlaşması olarak yaftalanmamalıdır” dedi.
Ülkemizdeki inşaatçıların bir kısmının, her gördükleri boş arsaya hemen bir bina kondurmak gibi bir hastalıkları olduğunu kaydeden Yavuz, bu tür hayalleri olanların mevcut stadyum yeri ile ilgili düşüncelerinin de artık su yüzüne çıktığının ifade etti. Yavuz, “Eğer ki stat yıkılarak yerine konut, alışveriş merkezi ve benzeri bir şey yapılırsa, boş alan sevdalısı insanların bu virütik hastalığı, okullar bölgesi, asker hastanesi, DSİ, vilayet meydanı ve Büyükşehir Belediyesi binasına doğru hızla bulaşacaktır. Bundan hiç şüpheniz olmasın” diye konuştu.

Stat yerinde yapılmak istenen yapı kütlesinin, İnönü ilçe merkezinin nüfusu kadar insan topluluğunu bu alana toplayacağını iddia eden Yavuz, “54 bin metrekarelik bir alana Emsal 2.5 ve yükseklik serbest bırakıldığın da, zeminde en az yer kaplayacak yapı örneğini sizler için hazırladık. Yapı alanı dışında kalan yerler imar planı yapım yönetmeliğindeki zorunluluklar nedeni ile bırakılan sosyal donatı alanları ve yeşil alanlardır. Eskişehir halkına ‘Kent meydanı’ olarak sunulacak olan budur. Eskişehir’in plaka numarasından yola çıkıp 26 katlı inşaat yapmak isteyen siyasilerimizin isteklerini de kağıda yansıttık” şeklinde konuştu.
Sazova’ya yapılacak yeni stadyum yeri ile ilgili de konuşan Yavuz, “Adını sulak ve sazlık bir araziden alan Sazova’nın alüvyonu üstüne, şehrin en pahalı yapılarından birini inşa etmek istiyorlar. Sazova’daki alanda hafriyat dün başladı. Bu ilginç zamanlamayı, bizim gibi düşünenlere ‘Siz maçı kaybettiniz artık bu işle uğraşmayın’ mesajı mı veriliyor diye düşünmüyor değiliz” ifadelerini kullandı.

Yavuz, Atatürk Stadyumu’nun yerinde kalması için Eskişehir halkının konuya müdahil olmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com