Eskişehir'deki protesto sonrası çıkan olaylar

Eskişehirdeki protesto sonrası çıkan olaylar
Eskişehir Valisi Tuna:

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Eskişehir'de önceki gün Soma'daki maden faciasını protesto etmek için toplanan grubun, bazı resmi ve özel bankaların camlarını kırıp, ATM'lere zarar verdiği eylemine ilişkin "Milletimizin yaşadığı büyük acıyı istismar edip, kaos ve terör yaratmak isteyen gruplara karşı güvenlik güçlerimiz, gereken bütün hukuki işlemleri yaparak bunların adalet önünde hesap vermelerini sağlayacaktır" dedi.

Tuna, Eskişehir Emniyet Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden madencilere Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diledi. 

Acıların bir an önce sona ermesi için el ve gönül birliği bulunduğunu ifade eden Tuna, şöyle konuştu:

"Bu ortamı maalesef istismar eden gruplar, her zamanki gibi çıkıyor. İlk başta demokratik hak ve tepki noktasında ortaya çıkan bir grubun içerisine yerleşerek bu gruplar olayı provoke etmeye ve ülkenin kamu düzenini bozmaya, kaos çıkartmaya, toplumda huzursuzluk çıkartmaya ve insanları karşı karşıya getirmeye yönelik eylemlerini yapmaya çalışıyorlar. İlimizde de yine Soma'daki kazayı, olayı protesto etmek isteyen yaklaşık 3 bin kişilik grup, 13 Mayıs günü saat 19.00 sıralarında Espark AVM önünde toplandı. Burada yapılan basın açıklaması ve oturma eyleminden sonra demokratik yollarla tepkisini gösteren sendikaların oluşturduğu büyük bir grup, dağıldı."

-"Milletimizin yaşadığı büyük acıyı istismar ediyorlar"

Tuna, söz konusu gruptan geriye kalan 600-700 civarında "radikal" bir grubun Üniversite Caddesi ve Seylap Caddesi istikametine doğru yürüyüşe geçtiğini ve Eskişehir'deki vatandaşların tepki göstermesi üzerine, saldırdıkları 4 vatandaşı darp ettiklerini bildirdi.

Daha sonra grup içerisindeki 300 kişilik topluluğun, AK Parti İl Başkanlığı yönüne yürüyüşe geçtiğini anlatan Tuna, şöyle devam etti:

"Grupta bulunan yüzleri maskeli şahıslar, polise havai fişek, şişe ve taşla saldırmışlar, yola barikat kurarak ateşe vermişlerdir. Polisin, 45 dakikalık 'yasa dışı eyleme son verin' çağrısına uymayan grup, olay mahallinde bulunan banka şubesi ve iş yerlerine zarar vermeye başladıklarında tazyikli suyla müdahale edilmiştir. Orada yapılan müdahale sonunda grup, kaçmaya başlamış ve kaçarken yol güzergahında bulunan banka şubelerine, ATM cihazlarına, belediye otobüs duraklarına, banklara, çöp kutularına ve iş yerlerine zarar vermiştir. Bu süreç içinde Soma'da meydana gelen üzücü olayı bahane ederek şiddet ve siyasi eylemlere dönüştürülen radikal gruplara karşı, Eskişehirli vatandaşlarımızın sağduyulu davranışını takdirle karşılıyoruz. Milletimizin yaşadığı büyük acıyı istismar edip, kaos ve terör yaratmak isteyen gruplara karşı güvenlik güçlerimiz, gereken bütün hukuki işlemleri yaparak bunların adalet önünde hesap vermelerini sağlayacaktır."

-"Ellerinde hazır çekiçle gelmişler"

Tuna, geçmişte olduğu gibi bu olaylarda da toplumsal acıları kaos ve toplumsal kargaşaya çevirmek isteyen gruplara ve terör örgütlerine karşı Eskişehir halkının sağduyulu tavrını sürdürmesinin önem arz ettiğini vurguladı.

Söz konusu olayın sıradan, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet olarak değerlendirilemeyeceğine değinen Tuna, "Bunlar doğrudan, kamu malına zarar vermeye, yağma ve terör suçlarına göre işlem yapılması gereken hadiselerdir. Ellerinde hazır çekiçle gelmişler. Daha önceki eylemlere katılan ve artık, bunu bir alışkanlık haline getiren gruplar var ki, onların terör örgütleriyle bağlantıları da zaten bir şekilde tespit ediliyor, izleniyor" ifadelerini kullandı.

Tuna, bir gazetecinin "Eskişehir'den Soma için bir yardım kampanyası başlatılacak mı?" sorusunu, "Manisa Valiliği ile irtibatlıyız. Ayni bir yardıma ihtiyaç olmadığı yönünde bildirim yapıldı. Ailelerin, mağduriyetini gidermek, acılarını biraz daha dindirmek için nakdi yardım olarak yardım etmek isteyenler için özel bir hesap numarası düşünülüyor. Eskişehir halkı bu konuda hassastır. Suriye'ye yapılan yardımlarda bunu gördük. İnsanlar, ellerinden gelen yardımı yaptılar" diye yanıtladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com