Eskişehir'den yola çıktı New York'a gidiyor!

Eskişehir'den yola çıktı New York'a gidiyor!
Şişhane Meydanı'ndaki kaidesi üstüne yerleştirilirken yıkılan heykel ABD yolcusu...

Sanatçı Serkan Özkaya'nın 2005 yılında 9. İstanbul Bienali'nde sergilenmek üzere yaptığı ve Şişhane Meydanı'ndaki kaidesi üstüne yerleştirilirken yıkılan 'Davut (Mikelanj'dan Esinle)' heykelinin yeni versiyonu Türkiye'den ABD'ye taşınıyor.


Heykel, 17 Eylül Cumartesi günü Haydarpaşa limanından New York'a taşınmak üzere şilebe yüklenecek.

Yapı Kredi Yayınları'nın bu ay yayımlayacağı 'Davut'un Önlenemez Yükselişi, Düşüşü ve Yükselişi' kitabı, bu maceralı serüvenin ayrıntılarını gözler önüne seriyor. Yapı Kredi Yayınları'nın Eylül ayında yayımlayacağı kitap, sanatçı Serkan Özkaya'nın İtalyan Rönesansı'nın ünlü sanatçısı Mikelanj'ın Davut heykelinin iki katı büyüklüğündeki bir kopyasını yapmasını ve sergilenmek için taşınırken yıkılmasını ve heykelin tekrar yapım aşamasını fotoğraflarla anlatıyor.

HEYKELİN ÖYKÜSÜ...
Bu ilginç hikaye, Özkaya'nın 2004 yılında Stanford Üniversitesi'nin geliştirdiği bilgisayar modelinden yola çıkarak yaptığı dokuz metre yüksekliğindeki altın renkli dev Davut heykelini, 9. Uluslararası İstanbul Bienali'nde sergilenmek üzere 11 Eylül 2005 tarihinde Şişhane Meydanı'na getirmesiyle başlıyor.

Ancak heykel beş metrelik kaidesine yerleştirilirken üzerindeki işçilerle beraber, düşerek yıkılıyor. İşçiler hafif yaralarla kurtulurken, heykel ise gördüğü hasar sebebiyle bienalde sergilenemiyor. Kazanın ardından, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in çabalarıyla 'Davut (Mikelanj'dan Esinle)' Eskişehir'de yeniden inşa ediliyor. Bu sırada ABD, Kentucky'deki 21C Müzesi'nin daimi koleksiyonuna dahil etmek üzere aldığı heykel, şimdi Türkiye'den Amerika'ya doğru yola çıkıyor. 16 Eylül Cuma günü Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bakım ve Onarım Atölyesi'nden tır üzerinde İstanbul'a doğru yola çıkacak olan heykel, 17 Eylül Cumartesi günü Haydarpaşa Limanı'ndan şilebe yüklenerek Batı Lojistik desteğiyle New York'a doğru yola koyulacak.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com