Eskişehir'in Türk Dünyası Kültür Başkentliği

Eskişehir'in Türk Dünyası Kültür Başkentliği
Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı (TDKB) Danışma Kurulu üyeleriyle Polisevi Toplantı Salonu’nda bir araya geldi.

Toplantıya, 2013 TDKB Ajans Genel Sekreteri Hüseyin Kocabıyık, TRT Genel Müdürlüğü’nden Erol Yüksel, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’ndan Zeki Eraslan, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Ömer Faruk Savuran, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ndan Servet Çetin, Eskişehir İl Genel Meclisi üyeleri Mesut Ör ve Süleyman Yücel, Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri Nuray Akçasoy ve Ertan Koşarsoy, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan Canan Demir, İl Özel İdaresi’nden Genel Sekreter Yusuf Balcı, Odunpazarı Belediye Başkanlığı’ndan Basri Özçelik, Tepebaşı Belediye Başkanlığı’ndan Şerife Çeliker, Anadolu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Muhsin Macit, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hilmi Özen ve Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ni temsilen Mithat Körler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Tuna, 2013 TDKB olan Eskişehir’de yapılan çalışmalar hakkında kurul üyelerine bilgi verdi. Son zamanlarda yapılan etkinliklerin Türk Dünyası ülkelerinde farkındalık oluşturduğunu belirten Tuna, Eskişehir’in artık Balkanlar’da ve Türk Dünyası ülkelerinde çok iyi tanındığının altını çizdi.

Türk Dünyası Kültür Başkenti olgusunun Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu günden bu güne kadarki en önemli ‘Kamu diplomasisi’ etkinliklerinden biri olduğunu anlatan Vali Tuna, “Gerçekleştirilen ve önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek olan projeler ile uluslararası ilişkilere yeni bir boyut kazandıracak olan bu olgu Eskişehir’de son iki ayda yoğun bir şekilde hissedilmektedir. Kalıcı eserler anlamında, bundan sonraki süre içinde kültürel miraslarımızı ön plana çıkaracak, turizm açısından geleceğe uygun kalıcı yatırım yapmalıyız. Bu açıdan değerli danışma kurulu üyelerimizin önerileri bizim için önem arz etmektedir. Kurumlar arası işbirliğine her zaman açığız” dedi.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı’nın etkinlikleri kapsamında Balkanlar’a ve Türk Dünyası ülkelerine 'Kültür Gezisi' adı altında gönderilen 5 bin 400 öğrencinin Makedonya ve Kosova seyahatlerinin sonuna gelindiğini de aktaran Tuna, Eskişehir'den Balkanlar’a giden öğrencilerin ve onların yaşadıkları heyecanın orada yaşayan öğrencilerin de yaşaması gerektiğini ve oralardan Eskişehir’e öğrenci getirmek istediklerini ifade etti.

Daha sonra konuşan TDKB Ajansı Genel Sekreteri Hüseyin Kocabıyık ise, ajansın şimdiye kadar yaptığı çalışmalar ve bundan sonra yapılması düşünülen çalışmalar hakkında kurul üyelerine bilgi verdi. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com