Eskişehir'in Türk Dünyası Kültür Başkentliği

Eskişehir'in Türk Dünyası Kültür Başkentliği
Eskişehir’de, Türk Dünyası Kültür Başkentliği kapsamında Cengiz Aytmatov Bilgi Evi, Cengiz Aytmatov Heykeli ve Kırgızistan Halk Çadırı tarihi Odunpazarı evleri bölgesinde açıldı.

Açılışa, Vali Güngör Azim Tuna Kırgızistan Cumhuriyeti Meclisi Milletvekili Dastanbek Djumabekov, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Ertuğrulgazi Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Oral Büyüksarı, sanatçı Şahsenem, Kırgızistan’dan gelen konuklar ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta konuşan Vali Tuna, “Cengiz Aytmatov her ne kadar Kırgızistanlı olsa da bütün Türk Dünyası’na ve dünyaya mal olmuş çok önemli bir yazarımız ve edebiyatçımızdır” dedi. Türk Dünyası’nın değerli şahsiyetlerine sahip çıkılması aşamasında üzerlerine düşen her ne varsa yapmak istediklerini kaydeden Vali Tuna, “Bizim görevimiz onların adını ilelebet yaşatmaktır. Kültür Başkenti Eskişehir’de Cengiz Aytmatov’a ait böyle bir bilgi evinin açılışına katılmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

‘Ata yurttan ana yurda sıcak sevgiler getirdik’ diyen Kırgızistan Milletvekili Djumabekov ise, Cengiz Aytmatov’un kendi kalemiyle Türk Dünyası’nı tüm dünyaya tanıtan bir yazar olduğunu söyledi. Milletvekili Djumabekov, tüm dünya okullarında öğrencilerin Aytmatov’un kitaplarını okunduğundan bahsederek, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı’na ve Vali Tuna'ya bilgi evinin açılışından dolayı teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, Cengiz Aytmatov Bilgi Evi, Cengiz Aytmatov Heykeli ve Kırgızistan Halk Çadırı’nın açılışı yapıldı. Daha sonra Vali Tuna, açılışa katılan davetlilere Cengiz Aytmatov kitabı ve Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ile 2. Geleneksel Ertuğrulgazi’yi Anma ve Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu’nun düzenlemiş olduğu konsere katılan sanatçıların CD’sini dağıttı. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com