Eskişehirli eylemciler, Taksim talepleri karşılanmadan evlerine dönmeyecek

Eskişehirli eylemciler, Taksim talepleri karşılanmadan evlerine dönmeyecek
Taksim Gezi Parkı’nda yaklaşık 15 gündür eylem yapan göstericilere destek vermek için Eskişehir’deki Üniversite Caddesi’ne toplanan aktivistler, Taksim eylemcilerinin talepleri karşılanana kadar evlerine dönmeyeceklerini söylediler.

Taksim Gezi Parkı’nda yaklaşık 15 gündür eylem yapan göstericilere destek vermek için Eskişehir’deki Üniversite Caddesi’ne toplanan aktivistler, Taksim eylemcilerinin talepleri karşılanana kadar evlerine dönmeyeceklerini söylediler. 

Grup adına konuşan Gökhan Ergin, “Taksim Gezi Park sorunu ancak taleplerin karşılanması ile çözülebilir. Bu konuda referandum yapılmasına karşıyız. İstanbul’dakiler haklarını alana kadar bizler de burada eyleme devam edeceğiz” dedi Konuşmasında Kurtlar Vadisi dizisinde başrol oynayan ve dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştükten sonra açıklama yapan Necati Şaşmaz’ın açıklamalarına da değinen Gökhan Ergin, “Açıklamaları tıpkı bir mahalle delikanlısının açıklamaları gibi. Necati Şaşmaz bu halkı temsil eden biri değil. Bu eylem bize istenirse hükümete de geri adım attırılabileceğini öğretti” diye konuştu. 

Taksim Gezi Parkı’ndan başlayan ve yurdun dört bir yanına yayılan eylem sürecince kendilerinin de Eskişehir’de Taksim’in sesi olmaya ve Eskişehir’in kentsel dönüşümle ilgili sorunlarını tartışmaya çalıştıklarını kaydeden Ergin, “Burada bir şeyler üretmeye çalışıyoruz. Bu amaçla yaklaşık 13 gündür buradayız. Direniyoruz. Halkımızın da yoğun desteği var. Amacımız sosyal medyada çıkan iddialara karşılık verebilmek ve buraya ulaşamayan insanlara buradaki hayatı gösterebilmek. Burayı ikinci evimiz olarak düşündük ve buna uygun bir şekilde tasarladık. Burada bir şeyler üretmeye çalışıyoruz. Sokak üniversitemizde üniversiteden gelen hocalarımızla birlikte dersler veriyoruz, tartışma atölyeleri açıyoruz. Esnafla da aramız iyi. Yolun bir kısmının açılması hususu Taksim’le, Ankara’yla, İzmir’le ve diğer illerle bağlantılı. Özellikle Taksim’deki talepler kabul edilmeden biz bu alanlardan gitmeyeceğiz. Eğer polis buraya gelerek zor kullanmaya çalışırsa biz de burada kalma konusunda ısrarcı olacağız” şeklinde konuştu.

Kendilerinin de Eskişehir ile ilgili yerel talepleri olduğunu belirten Gökhan Ergin, “Mesela stadyumun yerine alışveriş merkezi (AVM) yapılmasına karşıyız. Oranın bir kent meydanı olmasını istiyoruz. Ülkemiz bir AVM çöplüğüne dönmüştür. Binlerce insanın polisle karşı karşıya geldiği alan burası. O yüzden temsili bir önemi var.

Artık burayı insanlar direniş alanı olarak tanımlıyor. Burası Eskişehir için bir meydan’’ şeklinde konuştu.

Şehirlerin, alanların insanların ihtiyaçlarına uygun kullanılması, ranta açılmaması gerektiğini öne süren Kutsal Hasan Çoğal ise, ‘‘Türkiye’nin her tarafında bulunan eylemler meydanlarda. Bugün hükümetin yapmış olduğu birçok uygulama var. Kentsel dönüşümdür, siyasi birtakım uygulamalardır, bu toplumun her türlü kesimine hitap ediyor. Her türlü kesime zulüm, zorbalık götürüyor. Burada her kesim bunu istiyor. Şehirlerin, alanların insanlara uygun kullanılması, ranta açılmaması, insanlara nefes alabilecekleri bir karış çimenin dahi yok edilmemesini istiyoruz. Kitleler piknik yapmak için sokağa inmemiştir. Var olan hayat alanlarına sahip olmak içindir. Ortada bir talep varsa bunun referanduma sunulması bir saçmalıktır’’ diye konuştu.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com