Esnaf mağdur

Esnaf mağdur
Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Kütahya, Afyon, Eskişehir, Burdur ve Bursa'da 4703 sayılı kanun gereği açık deterjan satışının yasaklanması bu işi yapan esnafı mağdur etti.

Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Kütahya, Afyon, Eskişehir, Burdur ve Bursa'da 4703 sayılı kanun gereği açık deterjan satışının yasaklanması bu işi yapan esnafı mağdur etti.
Bursa'nın İnegöl ilçesinde açık deterjan satışı yapan esnaflar, Bakkallar Bayiler ve Benzerleri Odası Başkanı Hakan İnkaya'yı ziyaret edip, sıkıntılarını dile getirdi. Esnaflar, ellerindeki açık deterjan stoklarını kanuna göre 15 gün zarfında bitirmelerinin imkansız olduğunu belirterek, bu uygulamanın geri çekilmesini istedi. Esnaf Adnan Ordu, söz konusu uygulamanın sadece bazı bölgelerde tatbik edilmesini bir türlü anlayamadıklarını ifade ederek, 'Vatandaşın ekonomik durumu iyi olsa açıkta satılan deterjanlara rağbet olmazdı. Ucuz deterjan alıp her gün evinde temizlik yapan dar gelirliler artık pahalı deterjanlara mahkum olacak. İlçemizde 16 esnafımız düzenlenen tutanaklar yüzünden mağdur durumda. Cezaları ödememiz mümkün değil. Buna çare bulunmasını istiyoruz. Yasağın ertelenmesini istiyoruz' dedi.
Oda Başkanı Hakan İnkaya, 2009 yılı sonu itibari ile Sağlık Grup Başkanlığınca yapılan denetimler sırasında açık deterjan satışı yapan esnaflar hakkında zabıt tutulduğunu hatırlatarak, 'Açık deterjan satışı Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmış. Ancak söz konusu esnaflara tanınan mühlet çok yetersiz. Ellerinde stok bulunan esnafımız açık deterjanların satışını 15 günde bitiremez. Bu mümkün değil' dedi.
KESK'in konu ile alakalı Sağlık Bakanlığı'na müracaatta bulunduğunu ifade eden İnkaya, 'Bu sadece İnegöl'de değil, Afyon Kütahya, Eskişehir, Burdur illerinde uygulanıyor. Bunun İstanbul ya da Ankara'da olmaması ilginçtir. Yetkililerden esnafımıza makul bir geçiş süresi vermesini istiyoruz. 2 bin 500 TL civarındaki cezayı bu ekonomik krizde hangi esnafımız ödeyebilir? Odamıza bununla alakalı tebliğ gelmedi. Eğer daha önce bu tebliğ gelseydi biz de üyelerimizi daha evvelden bilgilendirirdik' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com