"Esnaf sigorta primini bile yatıramıyor"

"Esnaf sigorta primini bile yatıramıyor"
Kredi imkanlarında önemli bir iyileştirme yapılmasına rağmen, borcu olan Kütahyalı esnafın bu krediye ulaşmakta zorlandığını, bu nedenle de işini büyütemediğini kaydeden KÜTESOB Başkanı Yiğit; "Esnafımız sabahın erken saatlerinde dükkanını açarark, gece

Kredi imkanlarında önemli bir iyileştirme yapılmasına rağmen, borcu olan Kütahyalı esnafın bu krediye ulaşmakta zorlandığını, bu nedenle de işini büyütemediğini kaydeden KÜTESOB Başkanı Yiğit; 'Esnafımız sabahın erken saatlerinde dükkanını açarark, gece yarısına kadar işinin başında duruyor. Sosyal güvenlikte standart birliği getirecek denilen kanun, tersine, sosyal güvenlikte ayrımcılık yaratıyor. Sigorta primlerinin ödenebilir bir sisteme oturması ile birlikte işsizlik büyük oranda geriler' dedi.
'ESNAF KENDİ SİGORTA PRİMİNİ BİLE YATIRAMIYOR'
Türkiye'deki mevcut işletmelerin % 98'ini KOBİ'lerin oluşturduğuna işaret eden Yiğit, kendi sigorta primini dahi yatıramayan esnafın, bugünkü şartlarda yanında çalıştırmış olduğu insanın sigortasının yatırmasının mümkün olmadığını savundu. Bu nedenle de esnafın yanında aile bireylerini çalıştırmak zorunda kaldığını bunun 'kaçak işçiliği'de arttırdığının altını çizen Yiğit, sigorta primlerinin ödenebilir bir sisteme oturması halinde işsizliğin % 30 oranında gerileceğini iddia etti.
Esnafın işinin, çalışanların yüzde 90'ından daha zor olduğunu da belirten Yiğit, konuşmasını şöyle sürdürüdü:
'Esnafımız sabah 6'da dükkanını açar, gece yarısına kadar işinin başındadır. Gerektiğinde günde 18 saat çalışır. Bu sürede iyi ya da kötü niyetli her türlü insanla muhatap olur.Bugüne kadar bakkalından kuru yemişçisine, taksicisine kadar onlarca sayıda esnafımız hırsızlığa, hatta büyük şehirlerde, darp ve cinayete maruz kaldı.Bu tür riskler göz önüne alındığında esnafa da yıpranma payı uygulanması gerekir' şeklinde çarpıcı açıklamalarda bulundu.

'SOSYAL GÜVENLİKTE STANDART BİRLİĞİ GETİRECEK DENİLEN KANUN, TERSİNE, SOSYAL GÜVENLİKTE AYRIMCILIK YARATIYOR'
Kadın işçi ve memurların doğum borçlanması hakkı olduğu halde kadın esnaf ve sanatkârlara böyle bir hak tanınmadığını da ifade eden Yiğit; 'Kadın girişimciliğin teşvik edilmesi gerekirken, bırakın teşviki, adeta cezalandırılıyor. Doğum yapan esnaf ve sanatkârın, diğer kadın sigortalılardan ayrı tutulmasının hiçbir geçerli mantığı olamaz. Sosyal güvenlikte standart birliği getirecek denilen kanun, tersine, sosyal güvenlikte ayrımcılık yaratıyor' şeklinde konuştu.
'ESNAF PRİM ÖDEMESİNİ AKSATTIĞI AN SAĞLIK HİZMETİNDEN DE YARARLANAMIYOR'
En uzun süre primi esnafın ödediğini vurgulayan İbrahim Yiğit, SSK'lı işçilerin 7 bin 200 gün prim ödediğini, esnafın ise 9 bin gün prim ödediğini ifade eden Yiğit; 'Bu haksızlığa rağmen en düşük emekli maaşını alıyor' dedi.
Bağ-Kur emeklisi ocak ayında 574 lira alacakken, aynı prim ödemesini yapan işçi emeklisi 710 lira emekli maaşı alacak. Şu an 700 bin esnaf 600 liranın altında emekli maaşı alarak açlık sınırı olan 862 liranın bile altında kalıyor diyen Yiğit; 'Sıkıntılarımız bununla da bitmiyor, emekli olup da geçinemeyen eğer esnaflık yaparsa 'destek primi' adı altında emekli maaşından yüzde 14 kesinti yapılmaktadır. Ayrıca işçilerimizin primleri işverence ödenmese bile sağlık hizmeti almaya devam ederken, esnaf prim ödemesini aksattığı an sağlık hizmetinden de yararlanamıyor. Üstelik yararlanamadığı hizmetin primini cezasıyla birlikte ödüyor. Artık bu ayrımcılığa bir son verilmesi gerekir' şeklinde esnafın yaşadığı sorunları dile getirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com