ESOGÜ Tıp fakültesi Göz hastalıkları A.B.D’nın büyük atılımı

ESOGÜ Tıp fakültesi Göz hastalıkları A.B.D’nın büyük atılımı
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı son iki yılda gerçekleştirdiği büyük atılımla dikkat çekiyor.

Son olarak ’65 Yaş üstü bireylerde göz dibi hastalıklarının erken tanısı ve tedavisi’ isimli BEBKA projesi ile 200.000 TL hibe kazanan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı son iki yılda gerçekleştirdiği büyük atılımla dikkat çekiyor.
Konuyla ilgili olarak ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen’in de katıldığı toplantıda açıklamalar yapan Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hikmet Başmak yaptığı konuşmada ‘Göz hastalıkları branşı, tanı ve tedavisi teknolojiye bağımlı bölümlerden birisidir. Anabilim dalımız bu teknolojik gelişmeleri yakından takip edebilmek için bilimsel araştırma proje kaynaklarını etkin olarak kullanmaktadır. Son iki yıl içerisinde bilimsel araştırma projeleri üretilerek anabilim dalımız ve hastanemize 1.2 milyon TL’lik kaynak aktarımı gerçekleştirilmiştir. Bu konuda her biri kendi alanında uzmanlaşmış öğretim üyelerimize özverili çalışmaları için teşekkür ederim’ dedi. son iki yıl içerisinde çok önemli bilimsel projeleri hayata geçirdiklerini vurgulayan Başmak, "Son teknoloji lazer ile dikişsiz göz yaşı kanalı ameliyatı, RetCam cihazı ile bebek göz hastalıklarının tanı ve takibi, Pentacam cihazı ile kornea hastalıklarının tanı ve takibi, Lenstar cihazı ile katarakt ameliyatı öncesi temassız göz içi mercek ölçümü, göz tansiyonu hastalığının genetik özelliklerinin araştırılması, tavşanlarda deneysel şaşılık modelinde göz kaslarının ilaç ile kuvvetlendirilmesi, civcivlerde deneysel miyopi modelinde VIP’nin etkileri gibi bilimsel projeler geliştirdik. Ayrıca, göz hastalıklarının araştırılması için hücre kültürü laboratuvarı kurduklarını da ifade etti. Prof.Dr. Hikmet Başmak; Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü, Tepebaşı Belediyesi ve Odunpazarı Belediyesi ile birlikte yürütecekleri ‘Optos cihazı ile 65 yaş üstü bireylerde göz dibi hastalıklarının erken tanısı ve tedavisi’ projesin hakkında da bilgiler verdi. Prof. Dr. Başmak, bu tedavi ile Türkiye’de ilk olacak son teknolojik alet ile göz dibi taraması yapılarak sarı nokta ve şeker hastalığına bağlı göz problemlerinin erken dönemde saptanabileceğini söyledi.
Prof. Dr. Hikmet Başmak kuruluşundan beri bilimsel projelere önem veren Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’nın bu geleneğini güçlendirerek halkımıza ve bilime katkılarını sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com