ESOGÜ'de tarihçilikte zihniyet konferansı yapıldı

ESOGÜ'de tarihçilikte zihniyet konferansı yapıldı
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde (ESOGÜ) "Tarihçilikte Zihniyet" konulu konferans yapıldı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde (ESOGÜ) 'Tarihçilikte Zihniyet' konulu konferans yapıldı.
ESOGÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından düzenlenen “Tarihçilikte Zihniyet” konulu konferans, Bilecik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Azmi Özcan'ın katılımıyla Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda yapıldı.
Konferansta konuşan Prof.Dr. Azmi Özcan popüler literatüre göre tarihin tanımı, geçmiş olayları yer ve zaman göstererek araştıran bilim dalı olduğunu belirterek, 'Bu tanım bir klişedir. Aslında tarih içinde bulunduğumuz zamana, mekâna anlam katan, bizi geleceğe hazırlayan bir süreçtir.
Zihniyeti ise insanlık boyunca insanlığın ürettiği değerlerin sistemli bir şekilde inanç, değer, mantık örtüsü içinde oluşan bir atmosferdir. Zihniyetleri birbirinden ayıran 3 temel unsur vardır bunlar, ilim, sanat-estetik, ortaya koyulan eserler ve kurumlardır. Varlığı ilimle algılar, sanat estetikle yorumlar ortaya koyduğumuz eserler ve kurumlarla yaşatırız, hemen hemen herkes hayatını bu üçlü sacayağına göre yönlendir. Bu durumun sonucu olarak insanların ve milletlerin zihniyetleri birbirlerinden farklı olmaktadır” dedi.
Konferansın sonunda ESOGÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Naci Özer tarafından Rektör Özcan'a üniversite anı tabağı takdim edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com