Eşsiz Kahramanlık Destanı: Zafer'in 88'inci Yılı Kutlandı...

Eşsiz Kahramanlık Destanı: Zafer'in 88'inci Yılı Kutlandı...
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kütahya'nın Kurtuluşu'nun 88'inci yılı Kütahya ve Afyonkarahisar Valiliklerinin organizasyonuyla, Kütahya'nın Altıntaş ilçesine bağlı Çalköy beldesindeki Zafertepe'de TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut'un katılımı ile düzenle

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kütahya'nın Kurtuluşu'nun 88'inci yılı Kütahya ve Afyonkarahisar Valiliklerinin organizasyonuyla, Kütahya'nın Altıntaş ilçesine bağlı Çalköy beldesindeki Zafertepe'de TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut'un katılımı ile düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı. Törenlerde 'vatan sevgisi' vurgulandı.
Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin yapıldığı topraklarda düzenlenen kutlamalara, iki ilin yanı sıra Türkiye'nin değişik illerinden çok sayıda vatandaşta katıldı. Zafertepe'deki anıta çelenk konulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle başlayan törenlerde, saygı atışlarının ardından diğer aktivitelere geçildi.
Daha sonra Zafertepe Anıtı'na, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, Kütahya Garnizon Komutanı Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu, Afyonkarahisar Garnizon Komutanı Tuğgeneral Veli Yıldırım, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban tarafından Cumhurbaşkanlığı, TBMM Başkanlığı, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Kütahya ve Afyonkarahisar Valilikleri, Garnizon Komutanlıkları ve Belediye Başkanlıkları çelenklerinin yanı sıra Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı çelenkleri sunuldu.
Tuğgeneral Fındıkoğlu, anıt alanındaki törende yaptığı konuşmada, savaşın, doğasında 'kuvvet' unsurunun olduğunu vurguladı.
Bunun bir kişi, herhangi bir coğrafi yapı veya fiziksel faktörün kendi tarafına sağladığı ekstra bir güç olduğunu ve bu kuvvet çarpanının toplumlara ulusal zaferler kazandırdığını ifade eden Tuğgeneral Fındıkoğlu, konuşmasnı şöyle sürdürdü:
''Bu Zaferi kazandıran, Türk milletinin önderi Mustafa Kemal Atatürk'e, Atatürk'ün yüce Türk milletine olan inancıdır. Zafer, sahip olunan gerçek gücü bilmek, ulusuna, tarihine ve kültürüne sahip çıkmak, lidere ve millete duyulan güvenle gerçekleşmiştir. 30 Ağustos zaferi, Türk tarihinin hedeflerine ulaşmadaki azim ve kararlılığının, şartlar her ne kadar güç olursa olsun varlığını tehdit eden ve edecek her türlü tehdide karşı mücadele azim ve inancının ispatıdır. Atatürk etrafında kenetlenen Türk ulusu, yüzyılın devlet adamının, askeri dehasının kendi bünyesinden çıkmasını, imkansız denileni başarıp ilelebet yaşayacak Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarak taçlandırmıştır. Yüce Türk ulusuna bunan sonra da düşen görev, her karışı atalarımızın kanıyla sulanmış, büyük bedel verilerek elde edilen bu vatanı korumak, Cumhuriyet'i Ulu Önder Atatürk'ün işaret ettiği yolda ve onun ilkeleri doğrultusunda yaşatmaktır. ''
Anıt alanındaki tören, Hava Piyade Yarbay Emin Alparslan Oral tarafından muharebe alanlarının katılımcılara tanıtılması ve 30 Ağustos 1922'deki çarpışmalara ilişkin bilgi verilmesiyle sonlandırıldı. Harita destekli sunum sırasında Türk ordusunun, işgal güçlerini taarruzla püskürttüğü dört ana mevzide top atışları yapıldı.
Büyük Zafer'in 88. yıldönümünü kutlama etkinlikleri, Zafertepe Anıtı'ndaki törenin ardından Zafertepe tören alanındaki Milli Mücadele ve Atatürk Fotoğrafları ile silah sergilerinin gezilmesiyle devam etti. Alandaki törenler, Kütahya ve Afyonkarahisar Valileri, Garnizon Komutanları ile Belediye Başkanlarının aracın üzerinden halkın bayramını kutlayarak tören birliklerini selamlamalarıyla başladı.
TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut, burada yaptığı konuşmada, 30 Ağustosu, ''Anadolu'nun Türk milletinin yurdu olduğunun kesinleştiği eşsiz bir zafer'' diye niteledi.
Türk ordusunun 137 bin şehit verdiği zaferin her aşamasının tek tek düşünülüp hazırlandığını anlatan Yakut, şunları söyledi:
''Bu zafer, kutsal vatanımıza ve bağımsızlığımıza kasteden işgal kuvvetleri karşısında Türk ordusunun ortaya koyduğu eşsiz bir eserdir. 30 Ağustos, en zor şartlar altında ülkenin zulüm ve sıkıntıdan kurtarıldığı, vatan topraklarının geri alındığı tarihi temsil eden kutsal bir günün adıdır. 30 Ağustos, yurdumuzun elimizden alınmaya çalışıldığı, yüzyıllardır üzerinde bağımsız olarak yaşadığımız bu toprakların düşmana verilmesinin kabul edilemez olduğunun bir dik duruş simgesidir. 30 Ağustos, Büyük Önder Atatürk'ün Türk milleti adına düşüncelerinin kararlılık ve kesinlik kazandığı güne dönüşümünün apaçık belgesidir. 30 Ağustos, Türk milletinin Karlofça Anlaşmasından itibaren ilk defa savunmadan taarruza geçtiği bir gündür. Tek devlet Türkiye Cumhuriyeti, tek millet Türk milleti, tek bayrak Türk bayrağı.''
Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe ise 30 Ağustos zaferinin ''Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kadın, erkek, genç, yaşlı Türk milletinin canını dişine takarak örnek alınacak bir azimle tarihe armağan ettiği eşsiz kahramanlık destanının adı olduğunu'' kaydetti.
88 yıl önce bu büyük zaferin zorluklarla kazanıldığını vurgulayan Vali Kocatepe, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''88 yıl önce bu gün, ülke topraklarını dört bir taraftan işgal eden ve yüzyıllardan Türk Milletini tarih sahnesinden silmek isteyenlere karşı Atatürk'ün önderleğinde verilen çetin muharebeler sonucunda düşman ağır bir yenilgiye uğratılarak eşsiz büyük zafer kazanılmıtır. 30 Ağustos zaferi; kahraman milletimizin, kadını, erkeğiyle 7'den 70'e her Türk'ün canını dişine takarak katıldığı istiklal mücadelesinin ve kahraman Türk askerinin yazdığı destandır. Ulusumuz bu yenilmez gücünü, milletimizin bağımsızlık inancından, büyük önder Atatürk'ün eşsiz dehasından ve kahraman ordumuzun üstün cesareteinden almıştır. Bu zafer, Türk milletinin; varlık ve birliğini, bütünlükve dirliğini, özgürlük ve bağımsızlığını, vatanını, bayrağını korumak için inanılmaz şahlanışının ve Türk'ün yenilmezliğinin en büyük örneğidir. ''
Bu arada, protokol mensupları, Zafertepe Anıtı'na 1 kilometre uzaklıktaki Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı'nda düzenlenen törene de katılarak, anıta çelenkleri bırakıp saygı duruşunda bulunarak şehitlik anıtını gezdiler.
Daha sonra Dumlupınar Şehitliğine geçen; TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, Kütahya Garnizon Komutanı Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu, Afyonkarahisar Garnizon Komutanı Tuğgeneral Veli Yıldırım, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça ve Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban Dumlupınar Şehitliği'ne çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra şehitliği gezdiler.
Dumlupınar Şehitliği gezisinden sonra Dumlupınar İlçesi'nde düzenlen şenliklere geçildi. Buradad 4'üncü Uluslararası Atatürk ve Zafer Yolu Bisiklet Turu'nda dereceye giren bisikletçilere madalya ve para ödülleri verildi.
Türkiye Bisiklet Federasyonunca düzenlenen, 26 Ağustosta Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde başlayan 5. Uluslararası İstiklal Yolu ve Zafer Turu Bisiklet Yarışı, Kütahya'nın Dumlupınar ilçesinde sona erdi. Bisiklet turunun beşinci ve son etabı olan Eskişehir-Dumlupınar etabı tamamlandı. Turun İnebolu-Kastamonu, Kastamonu-Çankırı, Çankırı-Ankara, Ankara-Eskişehir etapları daha önce tamamlanmıştı. Yarışmacılar sabah saatlerinde Eskişehir'den çıkıp öğleden sonra Dumlupınar'a ulaştı. 5. etabı Konya Şeker Spor Kulübü'nden Miraç Kal, Kocaeli Brisa Spor Kulübü'nden Kemal Küçükbey ve Suriye'den Khan Shaikhovrifadi, 4 saat 33 dakika 32'şer saniyelik dereceleriyle ilk 3 sırada tamamladı. Genel ferdi klasmanda Kocaeli Brisa Spor Kulübü'nden Mert Mutlu 14 saat 17 dakika 38 saniye ile birinci, Konya Şeker Spor Kulübü'nden Mustafa Sayar 14 saat 18 dakika 9 saniye ile ikinci, Bulgaristan'dan Vladimir Koev ise 14 saat 18 dakika 30 saniye ile üçüncü oldu. Genel takım klasmanında Kocaeli Brisa Spor Kulübü birinciliği, Bulgaristan'dan Hemus Vivelo ikinciliği, aynı ülkeden Dobriç üçüncülüğü elde etti. Dereceye girenlerin ödülleri protokol mensbupları tarafından verildi.
Bisikletçiler daha sonra, Türk bayrağını Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'ye, İnebolu'dan alınan toprağı Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'ya, temsili cephaneyi de Kütahya Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu'na sundular. Sporcuların taşıdığı İnebolu toprağı da Kütahya Şehitliği'ne konuldu.
Gazetemiz baskıya girdiği sırada Kütahya'nın kurtuluşu için Kütahya Merkezde düzenlenen programlar henhüz başlamamıştı. Gazetemizin yarınki sayısında Kütahya'nın kurtuluşu için düzenlenen şenliklerin detaylarını okuyabilirsiniz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com