"Estetik Cerrahi Kütahya'da yeni yeni tanınıyor”

"Estetik Cerrahi Kütahya'da yeni yeni tanınıyor”
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Kahraman, Plastik Cerrahinin, çeşitli nedenlerle oluşmuş doku eksiklerinin ya da deri, deri altı, kas, tendon ve iskelet sistemini ilgilendiren vücut ve organ şekil bozukluklarının, düzeltilme

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Kahraman, Plastik Cerrahinin, çeşitli nedenlerle oluşmuş doku eksiklerinin ya da deri, deri altı, kas, tendon ve iskelet sistemini ilgilendiren vücut ve organ şekil bozukluklarının, düzeltilmesi ile uğraşan bir branş olduğunu belirtti. Kütahya'da Plastik Cerrahinin yeni yeni tanınmaya başlandığını ve bu alanın daha iyi bilinmesi için doğru bir anlatıma ihtiyac olduğunu belirten Kahraman, her türlü Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi işlemelerini Kütahya'da başarılı bir biçimde yapabildiklerini ve artık Kütahyalıların bu alandaki hastalıklarının tedavisi için çevre illere gitmek zorunda kalmayacaklarını söyledi.
-PLASTİK REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ-
Doğuştan veya sonradan olan, normal şekli veya görünümü bozulmuş yada fonksiyonunu kısmen veya tamamen kaybetmiş bir organın kabul edilebilir görünüm ve fonksiyonel hale getirmek Plastik Cerrahinin temel amacı olduğunu belirten Op. Dr. Kahraman, konuşmasında şu bilgilere yer verdi:
'Plastik sözcüğü eski Yunan dilinde 'plasticos', Latince'de 'plasticus' sözcüğünden gelmektedir. 'yoğurma ve şekil verme' anlamındadır. Rekonstrüktif sözcüğü ise 'reconstruction' kelimesinden türetilmiştir. 'yeniden oluşturma' ve 'onarma' anlamını taşır. Plastik cerrahi girişimlerinde genellikle hastanın kendi dokularından yararlanılmakla birlikte uygun şartlarda silikon gibi sentetik maddeler de onarım için kullanılır.

-PLASTİK CERRAHİNİN SINIRLARI HER GÜN GENİŞLİYOR-
Modern Plastik Cerrahinin temel prensipleri ve tekniklerinin her geçen gün daha da geliştiğini vurgulayan Op. Dr. Ahmet Kahraman, Plastik Cerrahinin vücudun hemen her bölgesine ve çok geniş bir alana hitap etmekte olup halen kesin sınırlarının belirlenmediğini , hatta giderek sınırların daha da genişlediğini ifade etti.
Plastik Cerrahinin başlıca uğraş alanlarını sıralayan Dr.Kahraman; doğuştan (Konjenital) anomaliler, doğumla birlikte görülen kurt ağzı ve tavşan dudak ( Dudak-damak yarıkları ), doğumdan sonra hemen olan veya birkaç ay sonra fark edilen kırmızı renkli lekeler (Hemangiomlar), parmakların doğuştan şekil bozuklukları, gelişmemesi, eksikliği veya birbirlerine yapışık olması, dış genital organların yetersiz gelişimi, Erkek çocukların idrar çıkış deliğinin yerinde olmayışı (Hipospadias), küçük kulak kepçesi oluşu ya da kulak kepçesinin hiç olmaması (Mikrotia, Anotia), göz kapağı burun veya meme gibi organların doğuştan bulunmaması ve vücudun büyük bölgelerini kaplayan benlerin (Dev kıllı nevüs) çıkarılması ve doku onarımının Plastik Cerrahinin alanına girdiğini anımstarak bu sorunların Plastik Cerrahi ile ortadan kaldırılabildiğini ifade etti.

-EL CERRAHİSİ VE MİKROCERRAHİ-
Her türlü el yaralanması, kopan parmak ya da uzuvların yerine dikilmesi, elde tendon ve sinir kesileri, her türlü el anomalisi, kemik ve yumuşak doku tümörleri gibi sorunların el cerrahisi ve mikrocerrahi yöntemleri ile tedavi edilebildiğini kaydeden Dr. Kahraman, büyük doku kayıplarında vücudun başka yerlerinden alınan dokularının yine mikrocerrahi yöntemleri ile ihtiyaç olan bölgelere taşınabildiğini belirtti. Eksik olan; çene kemikleri, burun, kulak, yanak, parmak, dudak, meme ve diğer organların da oluşturulabildiğine dikkat çekti.

-ÇENE EKLEMİ HASTALIKLARI-
Dr. Kahraman şöyle devam etti; “Özellikle çene eklemi hastalıklarının bölgemizde çok sık görülmektedir ve çoğu zaman,kulak ağrısı, baş ve boyun ağrısı olarak kendini gösterir. Diş yapısının bozuk olması, çene eklemini yoran yanlış çiğneme hareketleri, stresli yaşam tarzına bağlı çeneyi istemsiz sıkma, hastalığın başlıca sebepleridir. Bölgemizde özellikle kadın hastalarda daha sık görülmektedir. Bu hastalığın tedavisi de Plastik Cerrahi tarafından yapılmaktadır”dedi.

-KAZALAR SONUCU OLUŞAN YÜZ KEMİKLERİNİN KIRIKLARI VE CİLT KAYIPLARI-
İskelet ve yumuşak dokuların çeşitli kazalar ile yaralanması, bütünlüğünün kaybı ve anatomik yapısının bozulması sonucu yapılacak onarımlar yine Plastik Cerrahinin yöntemleri ile sağlandığı Dr. Kahraman tarafından vurgulandı.

-YANIKLARIN ERKEN MÜDAHALESİ, TEDAVİSİ VE YANIK SONRASI KALAN PROBLEMLERİN DÜZELTİLMESİ-
Basit yanıkların sadece deride sınırlı hasar yaptığını, büyük genişlikteki yanıkların ölümcül yaralanmalara neden olduğunu, tam olarak yanmış derilerin değiştirilmesi ve deri nakli yapılması gibi konularının da Plastik Cerrahinin ağırlıklı iş yüklerinden birisi olduğunu belirten Dr. Kahraman konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Hastanın yanık derilerinin iyileştirilmesinden sonra hasta topluma yeniden kazandırılır. Daha sonraki dönemde yanık yara izleri tamamen ortadan kaldırılamasa bile büyük oranda azaltılabilir veya az fark edilebilecek şekle getirilebilirler. Bunun için en basitinden en karmaşık işlemlere kadar birçok Rekonstrüktif yöntem kullanılmaktadır. '

-ŞEKER HASTALIĞINA BAĞLI AYAK YARALAR-
Zor iyileşen veya iyileşmeyen yaralar da Plastik Cerrahların esas ilgi alanlarından biri olduğunu belirten Op. Dr. Ahmet Kahraman, çeşitli nedenlerle iyileşme zorluğu olan yaraların ancak ciddi Rekonstrüktif yöntemlerle iyileştirilebileceğini vurgulayarak;'En sık görülen şeker hastalığına bağlı yaralar, damar hastalığı sonucu gelişen yaralar ve diğer kronik yaralar, Plastik Cerrahinin çeşitli yöntemleri ve vakum yardımcılı tedavi, larva tedavisi gibi diğer gelişmiş yara bakımı yöntemleri ile tedavi edilir' dedi.

-ESTETİK AMELİYATLAR-
Estetik ameliyatlarla igili de bilgi veren Op.Dr. Kahraman, kişinin isteğine bağlı olarak estetik ameliyatlarının yapılacabileceğini belirterek; burun estetiği (Rhinoplasti), meme estetiği (Büyültme- küçültme- sarkıklığı düzeltme), jinekomasti (Erkekte meme büyümesi), karın duvarı ve göbek estetiği, liposuction (Vakumla yağ çekme), yüz germe ve göz kapakları estetiği ameliyatları, yağ enjeksiyonu ile çöküklüklerin azaltılması ve botilinum-A toksini enjeksiyonu ile kırışıklıkların düzeltilmesi gibi estetik ameliyatları Kütahya'da yapabildiklerini belirtti.

-AMELİYATSIZ ESTETİK UYGULAMALAR-
Ameliyatsız estetik uygulamaların da olduğunu belirten Kahraman; variköz damar tedavisi dövme silme, botoks, kimyasal peeling, medikal cilt bakımı, saç dökülme tedavisi, laser ile cilt yenileme ve dolgu ile dudak kalınlaştırma gibi uygulamaları da yapabildiklerini belirtti.
Op.Dr.Kahraman, son olarak kişinin sağlığını olumsuz yönde etkiliyen vücut kusurlarının Devlet Hastanelerinde yapılabildiğini, estetik ameliyat giderlerinin ise sigortalar tarafından karşılanmadığını belirterek, şu açıklamalarda bulundu:
'Bir kanser sonucu memesi alınan hastanın tedavi giderleri sağlık sigortası tarafından karşılanır. Ancak kişi memesinin şeklini beğenmiyor veya boyutlarını küçültmek istiyorsa bu durumda yapılan girişimler estetik operasyonlardır ve masraflar kişinin kendisi tarafından ödenir.'
Sosyal ve ekonomik yapının gelişmesine bağlı olarak estetik ameliyat taleplerinin de her geçen gün daha da arttığını belirten Op. Dr. Kahraman, gelişen yeni yöntemlerle bu tür ameliyatların daha ağrısız ve kolay olarak gerçekleştiğini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com