Estetikli Popolar!

Estetikli Popolar!
İlgi duyduğumuz dünya güzellerinin popolar bile estetik...


Yaz yaklaşıyor! Kadın erkek herkesi bir estetik merakı sarmış durumda. Uzmanlardan öğrendiğimiz kadarıyla bu yılın favorisi popo estetiği. Özellikle de Jennifer Lopez, Eva Mendes ve Kim Kardashian'ın popoları revaçta. Sakın bu istekleri sadece kadınlar yapıyor diye düşünmeyin! Erkekler de bu furyaya kapılmış durumda... İşin uzmanlarına "Popo estetiği nasıl yapılır?", "Operasyonlar aşağı yukarı ne kadar sürer?", "Ağrı olur mu?", "İlerleyen dönemlerde herhangi bir biçimde sorun yaratır mı?" gibi soruları sorduk...

Kadınların en çok Jennifer Lopez ve Eva Mendes kalçalarına sahip olmak istediğini belirten Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Kul, “İki sanatçıda da ortak nokta kalçaların dolgun, dik, selülitsiz ve arka uyluk bölgesine uyumlu bir geçişin olduğudur” diyor.

Kalçaların kadın imajının en önemli unsurlarından biri olduğunu ifade eden Kul, ideal kalça şeklinin; kemik yapısı, yağ dokusunun miktarı ve cilt yapısı, yerçekiminin etkisi olmak üzere üç faktöre bağlı olduğunu söyledi. Kemik ve kaslar ana iskeletsel yapıyı oluştursa da güzel kaçlardan esas sorumlunun yağ dokusu ve üzerindeki cilt kalitesinin olduğunu vurgulayan Zekeriya Kul, şunları söyledi:

“Kalçalarda yağ dağılımının eşit ve cildin selülitsiz olması gerekir. Kalçanın üst bölümünden daha çok orta bölümünde yağ dağılımın fazla olması yuvarlak ve dik görünüm sağlar, üst tarafta biriken yağların liposuction yöntemi ile alınıp enjeksiyon yöntemi ile orta bölgeye nakledilmesi gerekir. Gene kalça alt bölümünde yağlanmanın fazla olması kalça-uyluk geçişinin kesintili olmasına ve estetik olmayan bir görünüme yol açar. Cilt yapısı yağ dağılımı kadar önemli olup, selülitli ciltte meydana gelen portakal kabuğu görünümü özel bir liposuction kanülü ile ortadan kaldırılmalı ve deri altına transfer edilen yağ dokusu ile selülitin tekrar oluşumu engellenmelidir. Eğer deride ve deri altı dokuda yerçekiminin etkisiyle aşağı yönde yer değiştirme varsa, gluteal lifting denilen germe ameliyatı ile popo dikleştirme yapılmalıdır.”

ERKEKLER DE YAPTIRIYOR

Güzel ve çekici kalçaların modeli nasıl olmalıdır sorusuna verilecek cevabın; dolgun, yuvarlak, dik ve dışa doğru bombeli olan Brezilya ve Latin modeli olduğunu ifade eden Zekeriya Kul, popo estetiğinin iki yöntemle; Brezilya tekniği ve silikon protez ile yapılabileceğini söyledi. Brezilya tekniği popo estetiğinde amacın hem kalçaya şekil vermek hem de dikleştirip hacmini büyütmek olduğunu belirten Kul, “Bunun için hem liposuction hem de yağ enjeksiyonu yöntemi birlikte kullanılır. Özellikle üst ve alt kalça bölgesinde biriken fazla yağlar liposuction yöntemi ile alınıp daha yuvarlak görünüm oluşturulur. Orta bölüme uygulanan yağ enjeksiyonuyla popo hacmi artırılıp dikleştirilir” diye konuştu. Silikon protezlerin popo küçüklüğünden şikayetçi olanlar için ideal olduğunu dile getiren Zekeriya Kul, şunları ifade etti:

“Popo küçüklüğünden şikayetçi olan hastalarda gluteus maksimus kası ya yeterince gelişmemiştir ya da yağ dokusu yeterli değildir. Her iki durumda da kas altına özel yapım bir silikon protez yerleştirilir. Kas altı yerleşim olduğu için silikonlar asla hissedilmez. Protezin giriş yeri olarak iki popo arasındaki kıvrım bölgesi kullanıldığından iz belli olmaz.”
Silikon protez yönteminin kalçalarındaki çukurluk nedeniyle özgürce pantolon giyemeyen erkekler için de kullanıldığını söyleyen Zekeriya Kul, “Araştırmalara göre, kadınların birçoğu erkekte ilk olarak kalçalara dikkat ediyor. Bunun farkında olan erkekler de artık estetiğe önem veriyor. Günümüzde popo estetiği erkekler arasında da yaygınlaştı” dedi.

YARA İZİ YOK

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Prof. Dr. Onur Erol, zayıflama amaçlı popo estetiğinin de gündemde olduğunu söylüyor...

-Siz nasıl bir yöntem uyguluyorsunuz? Bunu nasıl geliştirdiniz? Neden bu yöntemi tercih etmektesiniz?
İnsanlarda ameliyatla yara iz bırakmak hiç hoş bir durum değil. Çünkü yara izleri ömür boyu kalmakta. Genç grupta veya orta yaş grubunda dokular aşırı derecede sarkmadıysa popo düşüklüklerini iz bırakmadan asma yöntemiyle toparlamayı düşündüm. O nedenle de nasıl ki kaş asma, yanak asma, dudak asma, şakak asma, gibi yöntemleri geliştirdiysem asarak küçük deliklerden girilip dikişlerle bu dikleştirme işlemini yapmayı planladım. Bu düşünce doğrultusunda da bu tekniği geliştirmiş oldum.

-Genelde çoğu kadın büyütme ve şekillendirme yönüne gidiyor. Zayıflama amaçlı yaptıranlar da var mı?
Elbette var. Çok büyük görünen popolarda ve şekli bozuk popolarda liposuction ile şekillendirme gibi küçültmeler yapılıyor. Hatta zayıflama amaçlı demeyelim de küçültme amaçlı yaptıranlar var.

-Uygulamadan sonra iz kalır mı? Hemen deniz ya da havuza girmek mümkün olur mu?
Asma yöntemiyle 3-5 hafta sonra dikiş geçen deliklerde nispet görünme olur, bu izler giderek azalıp solarak kaybolur. 3.haftada denize veya havuza girmek mümkün olabilir.

-Kadınlar arasında oldukça yaygın olduğu doğru mu? Erkekler de tercih ediyor mu?
Aslında bu yöntemi kadınlar daha çok tercih ediyor. Erkeklerde bu tercih çok nadir durumlarda olabiliyor.

-Ağrı oluyor mu?
Her ameliyattan sonra bir ağrı olur ki basit bir ağrıdır. Basit bir ağrı kesici ile geçiştirilir. Kişinin bu operasyondan sonra yavaş yavaş oturup kalkması gerekir ki dikiş yerleri fazla oynamasın.

3 HAFTA SUYA GİRİLMEMELİ

-Yaptıran kişi ne kadar sürede normal yaşamına devam edebiliyor?
Hemen erkesi gün işine dönebilir ancak oturup kalkarken yavaş hareketlerde bulunmaya dikkat etmesi gerekmektedir. Sadece 3 hafta suya girmemesi önerilir.

- Nasıl şikâyetlerle gelip de bu operasyonu geçiriyorlar?
Genelde poponun alt kısmının sarkması veya poponun konturunun düzeeltilmesi nedeniyle gelebiliyorlar. Sadece sarkma dediğimiz olayda asma yöntemleri uygulanarak müdahale ediliyor, ancak bir şekil verme gerekiyorsa bu bölgeye diğer bölgelerden alınan yağ dokuları iğne ile enjekte edilerek büyümesi veya fazlalıklar var ise liposuction yöntemiyle alınarak buraların şekillendirilmesi de sağlanabiliyor.

ASMA YÖNTEMİ

-Bu operasyonun ömrü nedir, tekrar gerekir mi?
Asma yöntemi basit bir yöntemdir. Tabiki dokularda gevşeme olduğu takdirde tekrar gerekebilir fakat bunun ne kadar süreceği kişinin dokularına ve yapısına bağlıdır.

Gerektiğinde bir sene sonra bazen beş sene sonra olmak üzere değişiklikler gösterebiliyor. Burada en büyük kazanç kesi izinin kalmamasıdır.

-Korkunç bir yöntem gibi görünüyor? İnsan cok rahatsız olup hep arkasında bir şey hissedecekmis gibi, bu konuda neler soyleyebilirsiniz?
Korkunç bir yöntem değil sadece asma yöntemi. Zaten bu yöntemde dikişler eriyen dikişler oluyor, 3 ayda erimeye başlıyor maksat dokunun orayı toparlaması ve o şekilde iyileşmesi o bakımdan bir müddet sonra asma etkilerini hasta hissedecek.

- Bir de Brezilya usulü diye bilinen bir yöntem var..
Brezilya usulü demek Brezilyalı kadınların yuvarlak popolu olması tasvir ediliyor burada gerek yağ dokusu enjekte edilerek gerekse silikon protezler konarak poponun daha çıkıntılı ve yuvarlak olması sağlanabiliyor. Bu cerrahi bir yöntemdir. Kalça dikleştirmek ve sıkılaştırmak için gevşemiş dokuları Thermage CTP kullanarak tek seansta popoyu sıkıştırıp kaldırıyoruz. Bu küçültme ya da büyütme işlemi değildir, sadece toparlama ve dikleştirme için yapılan ve cerrahi olmayan bir yöntemdir.

-Popo'nun biçimlendirilmesi ya da biçimini koruması için başka hangi yöntemler kullanılmakta?
Ameliyatsız olarak yapılanlarda yine bu bölgeye yapılacak slim-up'ın yanı sıra jimnastik hareketlerinin faydası çok büyüktür.

BİLİNÇLİ SPOR ŞART

Spor Eğitmeni Özgür Güngör popo estetiği için fitness'ı verimli kullanmanın yöntemini anlattı:

* Popo estetiği için bilinen en temel egzersizler Squat, Lunge ve bacakla yapılan her çeşit itme hareketleridir. İnternetten nasıl yapılacağı kolaylıkla bulunabilen bu egzersizler, kişinin herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan yapabileceği temel egzersizlerdir. Özellikle Squat ve Lunge egzersizindeki verimi artırmak için Dumbell kullanılabilir.

* Bununla birlikte ekipman kullanabilmek kısa sürede daha verimli sonuçlar sağlayacaktır. Kaslara yüklenen birim gücü ve tekrar sayısını çoğaltmak sıkılaşma etkisini belirgin şekilde artırır. Spor salonuna vakit bulamayanlar ve farklı egzersizlere yönelik cihazları deneyemeyenler için birçok egzersiz olanağını bir arada barındıran Life Fitness'ın G5 ağırlık istasyonları bu konuda idealdir. Sadece Bacak ve kalça hareketleri değil, vücudun her bölümü için ayrı egzersiz imkanı sağlayan G5 Ağırlık istasyonu kısa sürede hedeflerinize ulaşmada yardımcı olur.

* Ev harici dışarıda da çok vakit geçiriyor ve dumbell'dan ziyade yanınızda kolay taşıyabileceğiniz bir aksesuar arıyorsanız Reebok Pilates Ring de tam size göre. Daha çok Pilates ve Core bölgesini çalıştırmak için kullanılan bu aksesuarla Standing Leg Press hareketini kolayca yapabilir ve bu sayede hem bacak, hem de kalçanızı sıkılaştırabilirsiniz.

* Spor salonuna gidebilme imkanınız varsa Life Fitness cihazlarından Summit Trainer bu konuda idealdir. Hem yağ yakımı, hem de bacak ve kalça bölümünüzdeki sıkılaşmaya yönelik değişimleri tahmin ettiğiniz daha kısa sürede gözleyeceksiniz. Summit Trainer harici Glute Machine ve sabit batonları tuturak alt vücudunuzu çalıştıran Cross trainer da kalçada sıkılaşmaya yardımcı olabilecek diğer ekipman örneklerindendir.

 

 

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com