Eşyaları 1.6 milyon dolara satıldı

Eşyaları 1.6 milyon dolara satıldı
Pasaportundan el çantalarına Greta Garbo'nun tüm kişisel eşyaları açık artırmada 1,6 milyon dolara satıldı.

Holywood'un sessiz film döneminde ikonlaşan İsveçli aktris, Greta Garbo ölümünden 12 yıl sonra hala Hollywood'un gizem kaynağı olmaya devam ediyor.

İngiliz basının The Daily Mail sitesinde yer alan habere göre; dönemimin unutulmaz romantik filmlerinin yıldızı olan Garbo'nun, mücevherlerinden kıyafetlerine çeşitli kişisel eşyalarının satıldı.

2 gün süren açık artırma sonucunda tüm eşyalar 1,6 milyon dolara satıldı. Müzayedede organizatörlerinin yaptığı açıklamaya göre bu rakam beklenenin 3 katıydı.

Ünlü oyuncuya ait Louis Vuitton marka sandık müzayedenin en gözde parçalarındandı. Açık artırmanın en pahalı parçası olan ve 37 bin dolara satılan sandığı, 15 bin dolara alıcı bulan, oyuncunun 1924'te bir araba reklamında giydiği şapka takip etti.

800 parçadan oluşan müzayedede sanatçının Amerikan pasaportu 15 bin dolara satılırken, bin 200 dolar değer biçilen 1930'lardan kalma siyah kadife elbisesi 13 bin 750 dolara alıcı buldu.

Beverly Hills`in ünlü müzayede evinin yöneticisi Martin Nolan, Greta Garbo'nun Marilyn Monroe fiyatlarına ulaştığını belirtti. Müzayedede sanatçının kendi tasarımı olan ve antik İsveç oymaları ile bezeli bir karyola, fotoğrafları, valizi ve kişisel dokümanları da yer aldı.

Garbo, 1927'de sessiz filmlerle başladığı sinema kariyerinde sesli filmlere başarılı bir geçiş yapmayı başaran ender sanatçılardandı. Yer aldığı ilk sesli film olan 1930 yapımı Anna Christie ile ilk kez Oscar'a aday olan sanatçı, 28 filmi ve 4 Oscar adaylığından sonra emekli olarak inzivaya çekildi.

Unutulmaz performansları ile sanatçı 1954'te Akademi tarafından onur ödülüne layık görüldü.

Hollywood'un gelmiş geçmiş en büyük yıldızlarından olan Greta Garbo film endüstrisinden 1941'de emekli oldu ve 1990 yılında.

84 yaşındayken o sırada yaşadığı New York'ta hayatını kaybetti.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com