ETA ikna edemedi

ETA ikna edemedi
43 yıldır kanlı eylemler yapan ETA Örgütü, eylemlerine son verdiğini açıkladı, ancak silah teslim etmedi

İspanya'nın başkenti Madrid'de yapılan ve birçok ünlü siyasi ismin katıldığı Uluslararası Barış Konferansı'nda terör örgütü ETA'ya yapılan 'Silah bırak' çağrısı karşılık buldu.

Pazartesi günü yapılan çağrıya, İspanya'yı 43 yıl boyunca kanlı eylemlerle sarsan ETA örgütü çarşamba günü olumlu yanıt vererek şiddete son verdiğini açıkladı. Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA'nın yaptığı bu açıklama, hükümet tarafından ihtiyatlı karşılandı.

Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero, "Bu noktaya gelinmesi demokrasinin, hukukun ve mantığın zaferi" dedi. Savunma Bakanı Carme Chacon ise "Herşey bitmedi" diyerek, "Hepimiz bu günü, terör örgütünün sonunun başlangıcı olarak hatırlayacağız. Hiçbir müzakere yapmak zorunda değiliz" dedi. Bask Özerk Yönetimi Başkanı Patxi Lopez ise ETA'nın başlayacak yeni dönemde maksimum uzlaşma ve ortak hareket edebilmek için bölgedeki tüm siyasi partilerle görüşeceğini açıkladı.

SİLAHLARI TESLİM ETMEDİLER
43 yıllık silahlı mücadeleye son verdiğini açıklayan ETA, henüz hiçbir silahını hükümete teslim etmedi. Hükümet yetkilileri ise ateşkesin olabilmesi için ETA'nın silahlarını teslim etmesi ve kendini dağıtması gerektiğini kaydetti. İki yıldır hiçbir silahlı eylem yapmayan ETA, haraç alımını da durdurdu.1998'den beri üçüncü kez ateşkes ilan eden ETA'nın bu kez sözünü tutacağına inanılıyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com