ETA silahlarının "kullanım dışı" olduğu açıklandı

ETA silahlarının kullanım dışı olduğu açıklandı
ETA'nın silahlı faaliyetlerini bıraktığını teyit eden uluslararası komisyon, ETA'nın silahlarının ''kullanım dışı'' olduğunu teyit etti

MADRİD (AA) - İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ve AB terör örgütleri listesinde bulunan ETA'nın, beklenen silah teslim etme sürecine ilişkin açıklama yapıldı.

Ekim 2011'de silahlı faaliyetlerini kalıcı bir şekilde bıraktığını ilan eden ETA'nın bu durumunu teyit için oluşturulan uluslararası komisyon, Bask bölgesinde siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ile yaptığı görüşmelerin ardından Bilbao kentindeki bir otelde basına açıklama yaptı.

6 kişilik uluslararası komisyona başkanlık eden Ram Manikkalingam tarafından okunan bildiride, ''Komisyon olarak açıklıyoruz ki, ETA, tüm saldırılarını sonlandırma sözünü yerine getirmiştir. ETA, adam öldürmeyi, tehdit etmeyi ve haraç almayı bırakmıştır. ETA, büyük miktarda silahlarını, mühimmatını ve patlayıcıları kullanım dışına koymuştur'' denildi.

Örgütün silahlarının ''kullanım dışı'' olduğunu teyit eden, ETA imzalı bir kağıdı basına gösteren Manikkalingam, ''Komisyon olarak ETA'nın bu adımının anlamlı ve inandırıcı olduğunu düşünüyoruz. Tüm siyasi ve sosyal aktrörlerin desteğiyle kalıcı bir barış ile bu sürecin sonuçlanacağını umuyoruz'' dedi. 1 yıl aradan sonra Bask bölgesine döndüklerini belirten Manikkalingam, basın ile öğleden sonra bir araya geleceklerini bildirerek, soru almadan basın brifingini tamamladı.

Komisyon üyelerinin Bask'taki görüşmeleri sırasında hemen hemen her sivil toplum örgütü ve siyasi parti ile görüşmesine rağmen İspanya'da iktidarda olan Halk Partisi'nden (PP) hiçbir yetkili ile görüşmemesi dikkat çekti.

 

- Bask Başkanı Urkullu, barış için tüm fırsatları değerlendirmeye hazır

 

Bu arada Bask özerk yönetimi başkanı İnigo Urkullu, bugünkü gelişmeyle ilgili gazetecilere yaptığı değerlendirmede ''ETA'nın sonunun getirilmesinin sağlanması için hükümet olarak tüm fırsatları değerlendireceklerini'' vurguladı.

ETA'nın silah teslim etme jestinin, örgütün sonuna doğru atılan bir adım olmasını temenni eden Urkullu, Bask halkının ETA'dan beklentisinin ''kendisini dağıtmadan önce bu zamana kadar neden olduğu zararları tanıması'' olduğunu kaydetti.

İspanya'da geçmiş tüm hükümetlerin, ''adam öldürdüğü dönemde ETA ile diyalog kurduğunu, şu anda adam öldürmediği dönemde bu diyaloğun olmamasının sansür anlamına geldiğini" söyleyen Bask başkanı, ETA ile diyalog masasına oturmanın sinyallerini verdi.

 

- İspanyol hükümeti ETA'nın bildirisini önemsemiyor

 

İspanya İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz ise basın toplantısında yaptığı açıklamada, ETA'nın açıklamasının önemsemediklerini söyledi.

''Her zamanki ETA bildirilerinden biri'' diyen Diaz, ETA'nın hukuk devletine ve güvenlik güçlerine "mağlup" olduğu için 20 Ekim 2011 tarihinde silahlı faaliyetlerini bırakma kararı aldığını ve o dönemden sonra yapılan herşeyin bir "tiyatro" olduğunu kaydetti.

İçişleri Bakanı, ''Biz bunlara kredi veremeyiz ve bu tiyatroya alet olamayız. ETA şartsız bir şekilde kendini feshetmeli. Biz, ETA'nın kendini dağıtması için çalışıyoruz. ETA kendini feshetmedikçe bir terör örgütüdür ve İspanyol devleti ateşkeste değildir. ETA eğer gerçekten silah teslim etmek istiyorsa uluslararası komisyonun bunu teyit etmesine gerek yoktur. Bunu en iyi yapacak kurum jandarma ve polistir'' şeklinde konuştu.

ETA'nın silahlarını "kullanım dışı" olarak teyit etmesi İspanya'daki diğer siyasi partiler tarafından genel anlamda ''umut verici ancak şüpheli'' olarak yorumlandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com