ETA, ''sürece anlamlı katkı vereceğini'' açıkladı

ETA, ''sürece anlamlı katkı vereceğini'' açıkladı
2 yılı aşkın süre önce silahlı faaliyetlerini tamamen bıraktığını açıklayan Bask bölgesindeki ETA, yeni bir bildiri yayımladı- Kendini feshetmekten bahsetmeyen, tam tersine sürece dahil edilmek isteyen ETA, sorunun İspanyol değil Bask yöntemleriyle çözüle

İspanya'nın Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ve AB terör örgütleri arasında olan ETA, Gara adlı gazetede yayımladığı bildiride, ''çok fazla gecikmeden sürece anlamlı bir katkı yapacağını'' duyurdu.

ETA'nın söz ettiği katkı, sembolik bir anlam taşıyacak silah teslim etme adımını olarak yorumlandı. Ancak ETA buna rağmen, hiçbir şekilde örgütü dağıtıp, feshetmekten bahsetmezken, tam tersine Bask bölgesindeki barış ve istikrar sürecine dahil olmak istediğini vurguladı.

Serbest kalan ETA mahkumlarının kurduğu Barış Sürecini Teşvik Komisyonu'nun geçen aralık ayında Bilbao'da yayınladığı manifestonun İspanyol hükümeti tarafından dikkate alınmamasını eleştiren ETA, 11 Ocak'ta ETA mahkumlarına destek için yapılmak istenen gösterinin mahkeme kararıyla iptal edilmesinin ardından Bask Ulusal Partisi'nin (PNV) desteğiyle hemen başka bir gösteri organize edilmesi üzerine düşünülmesi gerektiğini savundu.

Bask'taki barış sürecindeki müzakerelere ve görüşmelere katılmaya hazır olduğunu ve Barış Sürecini Teşvik Komisyonu ile temasa geçeceğini açıklayan ETA, çözümün Bask içinde üretilen politikalardan geçtiğini ileri sürdü. ''İspanya'nın 'hayır'ını dinlemek yerine Bask'ın 'evet'ine odaklanmalı ve burada üretilen demokratik ve siyasi yollar kullanılmalı'' ifadesini kullanan ETA, Bask özerk yönetimi başkanı ve PNV lideri İnigo Urkullu'yu da eleştirdi.

Öte yandan İspanya'da Terörizm Mağdurları Derneği Başkanı Angeles Pedraza, ETA'nın bildirisiyle ilgili, ''ETA'nın hiçbir katkısı olamaz. Birkaç silah tesliminden başka bir şey beklenemez. Katiller, tam cezalarını çekmeli, yargı ile işbirliği içinde bulunmalı ve örgütü fesh etmelidir. Eğer ETA silahlarını teslim ederse bu her zaman iyi haberdir ama bununla 50 yıldır öldürdüklerinin yerini tutmaz'' değerlendirmesini yaptı.

Muhabir: Şenhan Bolelli
Yayınlayan: M. Göksel Sözer

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com