ETA'ya Soykırım Soruşturması!

ETA'ya Soykırım Soruşturması!
İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden, AB ile ABD'nin terör örgütleri listesinde yer alan ve yaklaşık 2.5 yıl önce silahlı faaliyetlerini kalıcı bir şekilde durduran ETA, 'soykırım' yapmakla' suçlandı.

İspanya’da ETA’nın silahlı faaliyetlerini kalıcı bir şekilde bırakmasına rağmen bir çok siyasi parti ve sivil toplum örgütünün beklentisi olan, kendisini feshetme, yerine barış sürecine dahil olma çabalarına karşı ETA mağdurlarının girişimi sürüyor.

Terörizm Mağdurları Kolektifi’nin (Covite) hafta başında Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne yaptığı ETA’nın soykırım suçu işlediği yönündeki başvurunun ardından İspanyol mahkemesi, bu konuyla bağlantılı önceden yapılmış kişisel bir girişimi kabul etti.

ETA’nın 20 Aralık 1979’de yaptığı bir saldırıda babasını kaybeden Luis Manuel Uriarte adlı bir kişinin geçen yıl yaptığı, ‘ETA’nın liderlerinden sayılan 5 kişinin soykırım suçu işlediğine’ ilişkin başvurusu Ulusal Mahkeme tarafından kabul edildi.

16 Ekim 2013’te savcılık ve yargıç Javier Gomez Bermudez, böyle bir iddiayı soruşturmaya yetkili olmadıkları gerekçesiyle başvuruyu reddetse de yapılan itiraz üzerine toplanan Ulusal Mahkeme’nin ilgili bölümü, terörist bir örgüt tarafından soykırım suçu işlendiği iddialarına karşı soruşturma başlatma yetkisi olduğunu açıkladı.

Soykırım suçu işledikleri iddia edilen 5 ETA liderinden sadece biri cezaevinde bulunurken, diğerleri arananlar listesinde yer alıyor.(mck)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com