''ETİ Gümüş A.Ş'nin bir an önce kapatılması gerekmektedir”

''ETİ Gümüş A.Ş'nin bir an önce kapatılması gerekmektedir”
Greenpeace Akdeniz Kampanya Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine bağlı Dulkadir köyünün içme suyuna siyanür karıştığı iddiaları karşısında, Eti Gümüş A.Ş'nin bir an önce kapatılmasının ve halkın da acilen sağlık taramasından geçiril

Greenpeace Akdeniz Kampanya Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine bağlı Dulkadir köyünün içme suyuna siyanür karıştığı iddiaları karşısında, Eti Gümüş A.Ş'nin bir an önce kapatılmasının ve halkın da acilen sağlık taramasından geçirilmesinin çok önemli olduğunu savundu.
Dökmecibaşı, yaptığı yazılı açıklamada, Dulkadir köyünde yaşanan olaydan üzüntü duyduklarını ifade etti. Greenpeace ekibinin 12 Mayıs'ta Eti Gümüş A.Ş tesislerinin atık barajına en yakın köy olan Köprüören'in içme suyundan aldığı numunede kabul edilebilir seviyelerin üzerinde siyanür bulunduğunu ancak Çevre ve Orman Bakanlığının bu sonuçları kabul etmediğini ileri süren Dökmecibaşı, açıklamasında şunları kaydetti:
''Çevre Mühendisleri Odasının bölgeden alınan su numunelerinin analizi sonucu Köprüören köyünün içme suyu kaynağında 0,071 ppm seviyesinde siyanür çıktı. Bu seviye, kabul edilen 0,050 ppm'lik seviyenin yüzde 40 üzerindedir. Zehirlenmelerin yaşandığı Dulkadir köyü, zaten arsenik nedeniyle oluşan hastalıklardan dolayı ölüm ve göç yaşanan bir köydür. İl Sağlık Müdürlüğü ve Bakanlık, kendi yaptırdıkları analizlerin temiz olduğunu iddia ediyor ancak sonuçlar kamuoyu ile hiç paylaşılmadı. Kütahya'daki siyanür havuzundan sızıntı olduğunun ispatlanması, Çevre ve Orman Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının harekete geçmesi için daha kaç kişinin ölmesi gerekiyor? Eti Gümüş A.Ş'nin bir an önce kapatılması gerekmektedir ve halkın da acilen bir sağlık taramasından geçirilmesi çok önemlidir.''
Dökmecibaşı, Eti Gümüş A.Ş ve Türkiye'deki diğer siyanür liç yöntemi ile çalıştırılan maden işleme tesislerinin kapatılmasını, çevrelerindeki yerleşim birimlerinin güvenli yerlere taşınarak bölgelerin derhal ağır metal ve siyanürden arındırılmasını talep ettiklerini duyurdu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com