Etiler'deki kentsel dönüşüm çalışmaları

Etilerdeki kentsel dönüşüm çalışmaları
CHP Genel Sekreteri Tekin:

İSTANBUL (AA) - CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, kentsel dönüşüme ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan planların "rant sağlama amaçlı" olduğunu ileri sürdü. 

Gürsel Tekin, Etiler'de kentsel dönüşüm çalışmalarına tepki gösteren Belediye Sitesi'nde oturan bir grup mahalle sakiniyle bir araya geldi. Tekin, mahalle sakinlerinin sorunlarını dinledi. 

Mahalle sakinleri adına konuşan Modern Folk Üçlüsü üyesi de olan Doç. Dr. Ahmet Kurtaran, Akmerkez'in hemen karşısında yer alan iki katlı dubleks yapıların bulunduğu parselin, albenisinin son derece yüksek olduğunu kaydetti.

Kurtaran, 6 bin metrekarelik alan içinde, 30-35 yıl önce yapılmış 36 malikin oluşturduğu bileşik nizam, dubleks yapısındaki bir sitenin bahçeleri ve yeşillikleriyle artık giderek özlemi çekilen İstanbul'un nadir semtlerinden olduğunu belirterek, şunları söyledi: 

"Bu sitenin bu bölümünü pek çok ticari firma, projelerde değişiklikler yapma arzusuyla konut kimliğinden çıkartıp, otel veyahut çok amaçlı alışveriş merkezi haline dönüştürme arzusunda. Biz ise burada oturanlar zaten yürürlükte bulunan yasanın da öngördüğü şekilde yine konut olarak kullanılmasını istiyoruz. Ancak bu arzularımızı koruyabilmek için maalesef 36 malikin sahip olduğu mülkün 18'i, bu amaçlara yönelik bir ticari firma tarafından satın alındı. Biz kalan diğer 17-18 malik buranın halen mevcut deprem yasasının da öngördüğü şekilde konut olarak kalması konusunda son derece arzuluyuz." 

Doç. Dr. Kurtaran, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'den de destek beklediklerini ifade etti. 

- Tekin'in konuşması

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ise dünyanın pek çok yerinde kentsel dönüşüm benzeri çalışmalar yapıldığını belirtti.

Kentsel dönüşümün olduğu yerde önce planlamanın yapılması gerektiğini kaydeden Tekin, "Buranın planının ne olacağını hiç kimse bilmiyor. Konut mu iş yeri mi emsal artışı olup olmayacağını hiç kimse bilmiyor. İstanbul'daki imar çetesi ve beton lobisi önce bu çevrede imkansızlıklar içinde kıvranan bazı insanların mülklerini satın alıyorlar. Kentsel dönüşüm yasasının gereği üçte 2 çoğunluğu aldıktan sonra geri kalanın tamamını teslim alıyorlar" diye konuştu

Tekin, İstanbul'da devlete ait pek çok alanın "çeteler tarafından adeta paramparça edildiğini" de ileri sürerek, şöyle devam etti: 

"Yeni bir seçim yaşadık. Yurttaşlarımız büyükşehir ve ilçe belediyelerine oyları verdi. Doğal olarak kentteki dönüşümün sorumlusu, ilçe belediyesi ve büyükşehir belediyesi olması gerekir ama kim yapıyor planlamayı? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. Bu planları yapan insanların çoğu Ankara'da oturuyor. Etiler'e getirseniz kendi evlerini bulamayacak insanlar, İstanbul'la ilgili plan yapıyor. Bu planlar rant, yolsuzluk, insanların yuvalarını gasp etme planıdır."  

İstanbul'un pek çok yerinde Etiler'deki benzeri sorunların yaşandığını öne süren Tekin, "Biz sadece yurttaşlarımızın evlerini dönüştürüyoruz" diyecek tüm yöneticilerle, kamuoyu önünde tartışmaya hazır olduğunu bildirdi. 

Gürsel Tekin, mahalle sakinlerine ise tapuların güvencesinin kendileri olduğunu kaydederek, "Tapunuzu bize de Kemal Kılıçdaroğlu'na da verebilirsiniz. Gelsinler alabiliyorlarsa bizim elimizden alsınlar" dedi. 

Bir gazetecinin Zeytinburnu'nda gökdelen yapımına izin verileceği yönündeki iddiaların hatırlatması üzerine ise Tekin, şunları söyledi:

"Talan devam ediyor. Talan hiç kesilmiş değil. Bu ülkede, insanların en azından saygı duyduğu bir kaç şey vardır. Bir tanesi ölülerdir. Mezarlıkların plan tadilleriyle dönüştüğünü bilmenizi istiyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı'na bin kez çağrı yaptım, yine yapıyorum Diyanet İşleri maalesef bu çeteye ortak oldu. Cami plan tadillerinin Diyanet İşleri onayı gerekir. Defalarca sordum, 'Ey Diyanet İşleri! Siz hangi gerekçeyle bu onayları verdiniz?' dedim. Halen cevap almış değiliz." 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com