'Europen frıends tradıtıonal toys and games' projesi

'Europen frıends tradıtıonal toys and games' projesi
Europen Frıends Tradıtıonal Toys And Games (Avrupalı arkadaşlar geleneksel oyuncaklar ve oyunlar) projesi kapsamında 8 farklı ülkeden 23 öğretmen ve 10 öğrenci, projeyle alakalı toplantı yapmak üzere Bilecik’in Bozüyük ilçesindeki Zafer Okulu'na geldi.

Projeyle alakalı bilgi veren Okul Müdürü İsmail Çoma, 2 yıllık sürede tamamlanması hedeflenen projenin geleneksel çocuk oyunları ve el yapımı oyuncakları konu aldığını belirterek, projede Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, İtalya, Yunanistan, İspanya, Slovenya, Romanya, Litvanya ve Belçika ülkelerinin yer aldığını söyledi.

Çoma, projenin amaçlarından bahsederek, “Oyun çocuğun en temel ihtiyaçlarından biridir. Onun fiziksel, psikolojik ve sosyal gelişimi için son derece önemlidir. Fakat günümüzde teknolojinin gelişimi ile birlikte yaşam biçiminin değişmesi, kentsel yapılaşmanın getirdiği olumsuz etkenler yüzünden bizlerin çocukluğumuzda oynamış olduğu oyunların artık oynanmaz hale geldiğine şahit olmaktayız. Günümüz çocukları daha çok kapalı mekanlarda bilgisayar, playstation yada diğer oyun konsolları karşısında sosyallikten uzak, hareket alanı kısıtlı oyunları tercih etmekte. İşte bu noktada amacımız çocuklarımızı kendi odalarından ya da oyun salonlarından parklara, oyun bahçelerine, sokak aralarına çekip onları daha sosyal, daha paylaşımcı oyunlar oynamaya teşvik etmek ve teknolojiye ve kentselleşmeye yenik düşmüş çocukluğumuzun vazgeçilmezleri yeri geldiğinde akşam yemeğini bile kaçırdığımız oyunları tekrar gün yüzüne çıkartmak ve onların kuşaklar arası aktarımını sağlamaktır” dedi.

8 farklı ülkeyle değişik faaliyetlerle 2 yıl boyunca kültür alışverişinde bulunacaklarını anlatan Çoma şöyle konuştu:

“Avrupa ülkelerinin bu konudaki çalışmalarını görmek, onlara da kendi çalışmalarımızı sergilemek üzere 2 yıl boyunca değişik faaliyetlerle bir kültür alışverişi gerçekleştireceğiz. Ülkemizi, yöremizi en iyi şekilde temsil etme adına arkadaşlarımla beraber çok yoğun bir program oluşturduk. Biz öncelikli olarak şuan okulumuzda düzenlemiş olduğumuz oyuncak tasarımları ve eski el yapımı oyuncakları toplanma kampanyasında bir araya getirdiğimiz ürünleri 30 Kasım 2012 tarihinde sergiye açmayı planlıyoruz. Ayrıca projenin oyunlar kısmı için öncelikli olarak yöremizde oynanan oyunları videolaştırdık ve bu oyunları ortaklarımızın ziyareti sürecince okul bahçesinde öğrenciler ve velilerin katılımı ile bir oyun şenliği halinde gösteri yapacağız. Bu proje ile umarım eskiye yüz tutmuş oyunları tekrar gün yüzüne çıkarıp onların oynanılabilirliğini devam ettirebiliriz. Ayrıca çocuklarımızın yaratıcılıklarını ön plana çıkarıp onların el becerilerine katkı sağlayabilirsek ne mutlu bize ve tabi ki en az bu amaçlar kadar önemli olan bir diğer hedefimiz öğrencilerin dil becerilerini geliştirebilmek onlara İngilizceyi sevdirebilmek ve İngilizcenin bir gereklilik olduğunu canlı örneklerle gösterebilmek.”

Yabancı uyruklu öğrenciler okul bahçesinde düzenlenen coşkulu karşılama karşısında şaşkınlıklarını gizleyemezlerken, Türkiye’de kalacakları 3 gün süresince çeşitli Türk ailelerin yanında kalacakları bildirildi. (VİK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com