Ev alacaklara güzel haber!

Ev alacaklara güzel haber!
Konutta brüt-net metrekare farkı kalkıyor

Yeni İmar Kanunu brüt ve net metrekare farkı sorununu ortadan kaldıracak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni düzenlemesiyle konut satışlarında yaşanan metrekare sorunu çözülecek. Düzenleme ile artık projede, satışta ve tapuda evin net metrekaresi kullanılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TBMM’ye sevk edilecek yeni imar kanun taslağına bir madde ekleyerek metrekareleri netleştireceklerini belirterek, “Artık projede ve tapuda aynı metrekare olacak” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Bayraktar, konut satışlarında yaşanan metrekare sorununu çözeceklerini ifade ederek, bunun için yasal düzenleme gerektiğine işaret etti. TBMM’ye sevk edilecek yeni imar kanun taslağına bir madde ekleyerek metrekareleri netleştireceklerini söyleyen Bayraktar, vatandaşların sık sık bu konuda sorunla karşılaştıklarına değindi. Projede görülen metrekare ile evin gerçek metrekaresinin birbirinden çok farklı olduğunu kaydeden Bayraktar, “Çalışma yapıyoruz. Farklı metrekareleri kaldırıyoruz. Evin net metrekaresi neyse, belediyeden öyle geçecek, satarken öyle satılacak ve tapuda da o metrekare yer alacak. Bunları netleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

-”EVE GİRİNCE FARKLI”-

Bayraktar, bu konuda özellikle yabancıların ciddi sorunlar yaşadığına dikkat çekerken şöyle devam etti:

“Yabancılar gelip daire alıyor, 180 metrekare, gidip bakıyor eve 80 metrekare çıkıyor. Yok iç bahçe, bodrumdan ilave, balkon diyerek evi büyük gösteriyorlar. Garaj verdim sana diyor, çatı verdim diyor. Onu engellememiz lazım. Daire satışlarında istenildiği gibi metrekare gösterme dönemi bitecek. Dairenin izdüşümünden, yalnızca duvarları çıkarak net metrekaresi belirlenecek.”

-“ARADAKİ FARK YÜZDE 50’YE KADAR ÇIKIYOR”-

Bakanlığın açıklamasında, tüketicileri ciddi şekilde mağdur eden metrekare sorunu konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın da düzenleme beklediğinin altı çizilirken, “Bakanlığa da bu konuda çok sayıda tüketici şikayeti ulaşırken, iki bakanlık koordineli olarak çalışma kararı aldı. Bakanlığa ulaşan şikayetlere göre, apartman holü, kömürlük, asansör boşluğu, merdiven ve kat sahanlıkları brüt metrekareye dahil edilerek, satış yapılıyor. Hatta ortak kullanılan otopark, sosyal donatı alanları ve bahçeler de daire brüt alanına ilave edilerek satış yapılıyor. Bu şekilde yapılan satışlarla, brüt daire metrekaresi ile net metrekare arasındaki fark yüzde 50’ye kadar çıkıyor” denildi.

“Evin net metrekaresi ‘duvarlar arasında kalan faydalı alan’ oluşturuyor” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Buna göre, konutlarda net metrekare içinde hesaplanmayacak bölümler, kapı ve pencere şeritleri, baca çıkıntıları, hava bacaları, balkonların toplamının 2 metrekaresi, merdiven, sahanlık, asansör, konut başına 4 metrekareden büyük olmamak üzere yapılan kömürlük, kalorifer dairesi, yakıt deposu, sığınak, kapıcı dairesi, çamaşırlık, bina içindeki garajlar, faydalı alan dışında bulunuyor.” (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ağaoğlu tamamen bıraktı12 Şubat 2014 Çarşamba 07:36
 • "Duygusal kentler tasarlayacağız"23 Ocak 2014 Perşembe 17:14
 • Kira işkencesi başlıyor08 Ocak 2014 Çarşamba 11:21
 • Yabancılara gayrimenkul satışında patlama yaşandı!09 Aralık 2013 Pazartesi 15:51
 • Konut sahipleri dikkat!01 Aralık 2013 Pazar 23:23
 • AKP'li belediye Maliye'yi böyle dolandırdı01 Kasım 2013 Cuma 12:32
 • Avrupa’nın korkusu ‘konut balonu’ Türkiye'yi etkileyecek mi?24 Ekim 2013 Perşembe 15:15
 • En riskli alan İstanbul14 Ekim 2013 Pazartesi 16:14
 • Siyasi rant için ilçenin dokusunu yok edecekler14 Ekim 2013 Pazartesi 15:50
 • Erdoğan'ı çıldırtacak daire fiyatları!10 Ekim 2013 Perşembe 14:51
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com